موضوعات مهم

رقص ماه ماه کامل در آثار نقاش‌های معروف

رقص ماه

ترجمه اختصاصی نوریاتو: هرساله آغاز نوروز برابر است با شروع تعادل بهاری. با شروع تعادل بهاری نیم‌کره شمالی زمینی به خورشید نزدیکتر می‌شود. به همین خاطر روزها طولانی تر خواهند شد و نشانه‌هایی از آغاز بهار دیده می‌شود. در همین زمان پدیده ابرماه (ماه کامل در نزدیکترین نقطه ممکن به زمین) نیز رخ می‌دهد. در همین زمان جادویی بهتر است نگاهی به آثار هنرمندان فوق‌العاده‌ای بیاندازیم که این اتفاق آسمانی را در قرن‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی به تصویر کشیده‌اند.

 

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، اثری است از ادوارد مونچ. ساحل مواج نقطه مقابل خط‌های افقی هستند که درخت‌ها و ستون متشکل از نور ماه شکل داده‌اند. هیچ انسانی در این تصویر دیده نمی‌شود و نقاشی بیشتر درمورد احساسات و حالات شخصی است.

 

ویلیام تورنر

 

ویلیام تورنر

 جوزف مالورد ویلیام تورنر، ماهیگیر در دریا، ۱۷۹۶، تیت لندن

 

ویلیام تورنر روش کاملا متفاوتی را در پیش گرفته است. ما در اینجا یک دریای طوفانی را مشاهده می‌کنیم که توسط نور ماه روشن شده است. انسان‌های کوچک با فانوس کوچکی که در دست دارند، تا حدود زیادی مورد رحمت طبیعت قرار گرفته‌اند. این نقاشی اولین نقاشی رنگ روغنی بود که تورنر در آکادمی سلطنتی به نمایش گذاشت و احساس مبهمی از نقاشی‌های شبانه را شکل می‌دهد.

 

هنری روسو

هنری روسو

هنری روسو، کولی در حال خواب، ۱۸۹۷، موزه هنرهای مدرن

 

ما در این صحنه آرام و در عین حال مرموز یک زن را در حال خواب می‌بینیم که یک شیر به ملاقاتش آمده است ولی ترجیح داده که به او آسیبی نرساند. هنری روسو تقریبا خودش به تنهایی نقاشی را آموخته بود ولی خطوط ساده و تصاویر فوق‌العاده او به شدت مشهور بودند.

 

مطالعه بیشتر:

 

ون‌سان ون گوگ

 

می‌پرسید ون گوگ کجاست؟ او مطمئنا در هر لیستی که از نقاشی‌های مربوط به نورماه تهیه شده باشد دیده می‌شود. مشهورترین اثر این هنرمند احتمالا شب ستاره‌ای او می‌باشد ولی در این نقاشی از هلال ماه استفاده شده است. برای ادامه لیست خودمان از نقاشی‌های مربوط به ماه کامل این نقاشی را ببینید که ماه کامل در حال طلوع از پشت یک مزرعه گندم است. محققان توانسته‌اند زمان دقیقی که این ماه از پشت مزرعه طلوع کرده‌ است را مشخص کنند: نه و هشت دقیقه ۱۳ ژولای ۱۸۸۹

 

ونسان ون گوگ

 ون‌سان ون گوگ، یک مزرعه با بافه‌های گندم و ماه کامل، ۱۸۸۹، موزه کرولر مولر

 

مطالعه بیشتر: تغییر رنگ نقاشی ون گوک

 

آندو هیروشیگه

 

ون گوگ (و خیلی دیگر از هنرمندان غربی) طرح‌های چاپی هنرمند ژاپنی آندو هیروشیگه را مطالعه و بازتولید کرده‌اند. این هنرمند ژاپنی آخرین استاد از مکتب اوکیو-ای شناخته می‌شود پس بهتر است لیست خودمان را با این تصویر از او که یک آبشار را در مقابل یک ماه کامل نشان می‌دهد تمام کنیم.

 

هیروشیگه

آندو هیروشیگه، ماه بالای یک آبشار، بدون تاریخ، حدود ۱۷۹۷ تا ۱۸۵۸

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر