موضوعات مهم

برج ایفل در تصاویر عکاسان مگنوم

برج ایفل در تصاویر عکاسان مگنوم

ترجمه اختصاصی نوریاتو: نبود هیچگونه نشانه و علامتی در تصاویر برج ایفل باعث ایجاد این توهم شده است که می‌توانید نماد شهر پاریس را در جیب خودتان قرار دهید اما جاذبه واقعه پاریس فراتر از نشانه مشهور خودش است. هنر، موسیقی، خوراکی‌ها و لباس‌های این شهر توریست‌های سراسر جهان را به دنبال “چیزی نمی‌دانم” مشهور به این شهر می‌کشاند. این سازه برج مانند در قاب تصاویری که تمام این جاذبه‌ها را به تصویر می‌کشند حضور دارد. از پرتره ژان گائومی از ۴۰۰ سرآَشپز برتر گرفته تا تصویر ریچارد کالور از یک نقاشی که از روی پل گرنل درحال حمل است.

 

این برج که برای جشن صدسالگی انقلاب فرانسه طراحی شد، از گذشته دور نمادی از روحیه جمهوری‌خواهی پایتخت فرانسه است. برج ایفل به عنوان پس زمینه در رویارویی‌های دیپلماتیک و یا اعتراضات سیاسی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. برای مثال می‌توان به رپورتاژ پساجنگ اریک لزینگ و مستند برونو باربی از اعتراضات ماه می ۱۹۶۸ اشاره کرد. همچنین این برج در پرسپکتیوهای هربرت لیست درباره نمادگرایی پاریس در سال‌های بین جنگ جهانی اول و دوم که نازیسم در اروپا شکل گرفت نیز این برج حضور دارد.

 

مطالعه بیشتر: از شانته لوپ تا شرق هند با هنری کارتیه برسون

 

برج ایفل که زمانی به عنوان یک سازه بدنما و لکه‌ای روی خط آسمان شهر پاریس شناخته می‌شد در کشورهای مختلف جهان روی تقویم‌ها، روزنامه‌ها، کارت پستال‌ها، کیسه‌های خرید و بطری‌های ادکلن به تصویر کشیده شده است. در مقیاس بزرگ نیز کپی‌هایی از این سازه در مراکز سرگرمی شهرهایی مانند توکیو، لاس وگاس، شنژن و برلین حضور دارد و اینطور به نظر می‌رسد که همه یک تکه از این برج را می‌خواهند.

 

مارتین پار برای مدت طولانی فرهنگ توریسم جهانی را مورد مطالعه قرار داده است و تصاویر او از موضوعاتی مانند یادگاری باعث شکل‌گیری این ایده شده است که “محوطه‌های بازدید شکل مدرن سفر است و در نتیجه این عکس‌ها جایزه نهایی را از آن خودشان کردند.” این تصاویر در کنار الساندرا سانگوئینتی که یک فروشنده را با لوازم خودش به تصویر می‌کشد این حس را القا می‌کند که توریسم و مهاجرت زوایای متصل به هم جهانی‌سازی هستند.

مطالعه بیشتر: عکاس دوره‌گرد

 

الیوت ارویت

 الیوت ارویت، صدمین سالگرد برج ایفل ، پاریس، فرانسه، ۱۹۸۹

رنه بری

عکس ۲: رنه بری، محل کنسرت

ریچارد کالور

عکس ۳: ریچارد کالور، اسکیت بازی در کاخ تروکادرو، پاریس، فرانسه، ۱۹۹۴

مطالعه بیشتر: عکاسی که عکس‌ها را وادار به حرکت کرد

 

هنری کارتیه برسون

عکس ۴: هنری کارتیه برسون، پاریس، فرانسه، ۱۹۸۵

گای له کوئرک

عکس ۵: گای له کوئرک، کاخ تروکادرو، فیل‌های سیرک بوگلیون در حال عبور دسته سیرک از شهر، فرانسه دسامبر ۱۹۷۸

جرج راجر

عکس ۶: جرج راجر، نمایی از پاریس از کلیسای جامع نوتردام، پاریس، ۱۹۵۵

هربرت لیست

عکس ۷: هربرت لیست، نمایی از میدان کاخ شایلوت به سمت برج ایفل ، پاریس، فرانسه، ۱۹۳۷

الکس ماجولی

عکس ۸: الکس ماجولی، هفته مد، نمایشگاه ریک اونز، پاریس، فرانسه، فوریه ۲۰۱۴

 

بروس دیویدسون

عکس ۹: بروس دیویدسون، پاریس، فرانسه، ۱۹۶۲

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر