موضوعات مهم

تاریخچه و انواع مختلف رنگ قرمز

تاریخچه و انواع مختلف رنگ قرمز

ترجمه اختصاصی نوریاتو: رنگ قرمز علاوه بر اینکه یکی از رنگ‌های اصلی است، یکی از اولین رنگ‌هایی می‌باشد که توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته است. در طول تاریخ رنگ قرمز از اهمیت بالایی در فرهنگ‌های مختلف برخوردار بوده است. این رنگ گرم در فرهنگ‌های غربی اغلب به عشق مرتبط بوده است و هنوز هم یک رنگ جذاب و شاد است که بلافاصله توجه مخاطب را به خودش جلب می‌کند.

 

در برخی فرهنگ‌ها رنگ قرمز نماد لذت و ثروت می‌باشد. در خیلی از کشورهای آسیایی نیز عروس‌ها به عنوان نماد باروری و خوش‌شانسی لباس قرمز می‌پوشند. در اروپا نیز رنگ قرمز توسط نجیب‌زاده‌ها و روحانیون مسیحی مورد استفاده قرار می‌گرفت. رابطه رنگ قرمز با خون مسیح باعث شده بود این رنگ برای کلیسای کاتولیک از اهمیت بالایی برخوردار باشد. اهمیت به این رنگ در کلیسای کاتولیک به اندازه‌ای بالا بود که اسم کاردینال از روی رنگی که کاردینال‌های کاتولیک رومی می‌پوشیدند انتخاب شد.

 

مطالعه بیشتر: ظهور کالوتایپ و رقابت با داگرئوتایپ

 

رنگ قرمز که از زمان‌های باستان در نقاشی‌ها و بافت‌های مختلف فراگیر شده بود یک رنگ قوی و با اعتبار است. اجازه دهید نگاهی به طیف‌های مختلف این رنگ بیاندازیم و درمورد تاریخ شگفت‌انگیز رنگ قرمز اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که مایل باشید هم می‌توانید نگاهی به تاریخچه کشف و استفاده از رنگ نارنجی بیاندازید.

 

قرمز آجری

 

قرمز آجری

یک گاومیش از غاری در آلتامیرا اسپانیا. ۱۵۰۰۰ تا ۱۶۵۰۰ قبل از میلاد

 

یکی از قدیمی‌ترین فرم‌های رنگ قرمز مربوط به نوعی از خاک رس است که به خاطر هماتیت معدنی که در خود دارد قرمز رنگ است. مدارکی یافت شده است که مردم در اواخر عصر حجر از قرمز آجری برای رنگ‌آمیزی بدن خودشان استفاده می‌کردند. به خاطر فراوانی در طبیعت، قرمز به همراه سفید و مشکی تنها رنگ‌هایی بودند که توسط هنرمندان پارینه‌سنگی برای نقاشی استفاده می‌شد. نقاشی‌های ما قبل تاریخ در یک غار در آلتامیرا اسپانیا که تاریخ آن‌ها به ۱۵۰۰۰ تا ۱۶۵۰۰ قبل از میلاد برمی‌گردد اولین نمونه‌های نقاشی با قرمز آجری بوده‌اند.

 

رنگ قرمز در چین باستان نیز استفاده زیادی داشت و سفال‌هایی به رنگ‌های قرمز و مشکی در این کشور پیدا شده است که تاریخ آن‌ها به ۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پیش از میلاد باز می‌گردد. آثاری از قرمز آجری نیز در یک پالت نقاشی در معبد توت در مصر پیدا شده است.

 

یک واقعیت جالب: در مصر باستان زنان از رنگ قرمز آجری به عنوان لوازم آرایش برای قرمز کردن گونه‎‌ها و لب‌های خودشان استفاده می‌کردند. در زمان جشن‌ها نیز مردم بدن خودشان را با این رنگدانه، رنگ‌آمیزی می‌کردند. در فرهنگ مصر رنگ قرمز با زندگی، سلامتی و پیروزی مرتبط بوده است. همچنین از این رنگدانه در نقاشی‌های دیواری استفاده می‌شده است.

 

 

سولفید جیوه

ویلای اسرار

 ویلای اسرار، پمپئی ایتالیا

 

این رنگ قرمز طیف مختلفی از قرمز روشن تا آجری تیره دارد و نام آن از ماده معدنی که از آن گرفته می‌شود برداشته شده است. این سولفید جیوه به شدت سمی است ولی از زمان مصری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. از این رنگ روشن رومی‌های باستان نیز بهره برده‌اند و به صورت گسترده در دکوراسیون آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هنوز می‌توانید نمونه‌های استفاده از این رنگ را در نقاشی‌های دیواری پمپئی ببینید. در واقع سولفید جیوه به اندازه‌ای پرطرفدار بود که قیمت آن از آبی مصر و قرمز آجری آفریقا گرانتر بود. از قرن ۱۲ میلادی، استفاده از این رنگ در کنده‌کاری‌های چینی نیز فراگیر شد. در زمان‌های باستان رنگدانه‌های ورمیلیون از سولفید جیوه ساخته می‌شدند. این را با رنگ‌های بعدی که ورمیلیون خوانده می‌شدند اشتباه نگیرید.

 

مطالعه بیشتر: ۶ اصل بنیادین داستان سرایی بصری

 

حقیقت جالب: در رم باستان، بخش اعظمی از سولفید جیوه از معدن‌های آلمیدن اسپانیا استخراج می‌شد.(متاسفانه کارگرهای این معادن اغلب زندانی‌ها و برده‌هایی بودند که مجبور به کار در این محوطه سمی شده بودند.)

 

سولفید جیوه

 کریستال‌های سولفید جیوه

 

ورمیلیون

 

ورمیلیون

 پزارو مادونا، تیتیان، ۱۵۱۹-۱۵۲۶

 

باور بر اینست که چینی‌ها اولین کسانی بودند که توانستند حدودا قرن ۴ پیش از میلاد ورمیلیون مصنوعی تولید کنند. این رنگ که توسط کیمیاگران عرب به اروپا آورده شد به صورت گسترده توسط نقاشان رنسانس مورد استفاده قرار گرفت. در این دوره تیتیان به خاطر استفاده چندلایه از این رنگ از شهرت بالایی برخوردار بود. با اینکه این رنگدانه رنگ قرمز در واقع یک طیف نارنجی قرمز دارد، بزرگترین نقطه ضعف آن این است که با گذشت زمان به بنفش-قهوه‌ای تیره تغییر رنگ می‌دهد.

 

ورمیلیون در طول قرن ۲۰ محبوب‌ترین رنگدانه رنگ قرمز بود تا اینکه سمی بودن و هزینه آن هنرمندان را مجبور کرد از قرمز کادمیوم استفاده کنند. اهمیت ورمیلیون در چین باعث شده است از این رنگ با نام قرمز چینی نیز یاد شود. این رنگ نماد زندگی و ثروت است و از آن برای رنگ‌آمیزی معابد و کالسکه امپراطور استفاده می‌شده است.

 

حقیقت جالب: در قرون وسطی ورمیلیون صنعتی به اندازه برگ طلا گران بوده است. به همین خاطر از این رنگ فقط برای مهمترین قسمت‌های دست‌نوشته‌های روشن استفاده می‌شده است و از سرب قرمز نیز برای نوشتن حروف متن استفاده می‌شده است.

 

 

قرمز چینی

شهر ممنوعه، پکن

 

مطالعه بیشتر: شانزلیزه، روبروی هتل پلازا

 

کریمسون

 

رنگ کریمسون

شنل تاجگذاری راجر دوم سیسیل، رنگ شده توسط کریمسون ساخته شده از کرم

 

این رنگ قرمز قوی که به سمت رنگ بنفش تمایل دارد از بدن خشک شده کرم‌های ماده درخت بلوط قرمز به دست می‌آید. این حشرات پوسته‌ای که از شیره بلوط‌های همیشه سبز تغذیه می‌کنند به صورت تجاری برای تولید رنگ برداشت می‌شوند. کریمسونی که با استفاده از کرم به دست می‌آمد با معرفی کریمسون برکه که با استفاده از دانه‌های قرمز به دست می‌آمد محبوبیت خودش را از دست داد. بخشی از این افت محبوبیت به این خاطر بود که برای به دست آمدن شدت رنگ قرمزی که با استفاده از دانه‌های قرمز به دست می‌آمد ۱۲ برابر کرم بیشتری لازم بود.

 

حقیقت جالب: برای اینکه کریمسون به دست آمده از کرم با کریمسون برکه اشتباه گرفته نشود از آن با عنوان کریمسون طبیعی یاد می‌شود. بعدا کریمسون از رنگدانه‌های گیاه روناس که با نام آلیزارین شناخته می‌شود نیز به دست می‌آمد. کریمسون آلیزارین رنگ موردعلاقه باب راس بود و در لذت نقاشی از آن استفاده زیادی می‌کرد.

 

کارماین

 

کارماین

عروس یهودی، رامبرانت، ۱۶۶۶

 

برخلاف رنگ‌هایی مانند ورمیلیون که از مواد معدنی به دست میایند، کارماین مانند دیگر رنگدانه‌های برکه از مواد ارگانیک به دست آمده است. این طیف رنگ قرمز از کوچینیل، یک حشره کوچک که روی کاکتوس زندگی می‌کنند به دست می‌‌آمد. این رنگ در قرن ۱۶ میلادی و هنگامی که فاتحان اسپانیایی متوجه رنگ قرمز روشن مورد استفاده توسط آزتک‌ها شدند وارد اروپا شد. کارماین یک کریمسون عمیق و زیبا تولید می‌کرد و تقریبا توسط تمام نقاش‌های بزرگ قرن ۱۵ و ۱۶ مورد استفاده قرار گرفته بود. رامبرانت، ورمیر و والازکز فقط بخشی از نقاشانی هستند که از کارماین برای دستیابی به یک رنگ قرمز غنی استفاده کرده‌اند. البته از آن‌جایی که این رنگ در واکنش به نور تغییر رنگ می‌دهد باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد.

 

مطالعه بیشتر: وادار کردن سوژه به ژست گرفتن مقابل دوربین

 

حقیقت جالب: حشرات کوچینیل یکی از اقلام وارداتی با ارزش اروپا در قرن ۱۶ میلادی بود و پس از طلا و نقره در جایگاه سوم قرار داشت. این رنگ که هم به صورت مایع و هم جامد مورد استفاده قرار می‌گرفت نمادی از ثروت بود. خیلی از نجیب‌زادگان اروپایی از لباس‌هایی استفاده می‌کردند که با استفاده از کوچینیل رنگ شده بودند و از آن‌جایی که رنگ قرمز آن از رنگی که با استفاده از کرم تولید می‌شد قوی‌تر بود هنوز در اروپا از آن استفاده می‌شود.

 

سرنج قرمز

 

کافه شبانه

کافه شبانه، ون سان ون گوگ، ۱۸۸۸

 

سرنج قرمز یکی دیگر از مواد به شدت سمی است که ممکن است اولین بار در زمان سلسله هان توسط چینی‌ها با حرارت دادن سرنج سفید ساخته شده است. در این پروسه هرچقدر که سرنج سفید بیشتر حرارت داده شود، رنگ آن بیشتر نارنجی-قرمز خواهد شد. این نوع از قرمز که ارزانتر از رنگ به دست آمده از سولفید جیوه است در نسخ خطی قرون وسطی و مینیاتورهای ایرانی و هندی به صورت فراگیر مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

ون سان ون گوگ یکی از طرفداران این رنگ بود و به صورت فراگیر در آثار هنری خودش از آن استفاده می‌کرد. متاسفانه این رنگ پس از گذشت زمان و با قرار گرفتن در معرض نور سفید می‌شود و باعث شده بود رنگ قرمز در نقاشی‌های ون گوگ محو شود.

 

سرنج قرمز

صحنه قصر پیچیده، میر سیدعلی، ۱۵۳۹-۱۵۴۳

 

قرمز کادمیوم

 

قرمز کادمیوم

صحنه داخلی با سرخس مشکی، ماتیس، ۱۹۴۸

 

قرمز کادمیوم در قرن بیستم محبوب شد و از سال ۱۹۱۰ به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفت. قرمز کادمیوم که رنگ آن شبیه به ورمیلیون طبیعی بود به خاطر ثبات رنگی که داشت مشهور بود. هنری ماتیس یکی از طرفداران این رنگدانه بود و اولین نقاش برجسته‌ای بود که از این رنگ در آثار هنری خودش استفاده کرده است. با اینکه میزان سولفاید کادمیوم موجود در این رنگدانه خیلی سمی نیست اما در سال ۲۰۱۴ اتحادیه اروپا به دلیل اینکه تمیز کردن قلم‌موها ممکن است ذخایر آبی را آلوده کند، تهدید کرد که استفاده از کادمیوم را ممنوع می‌کند. خوشبختانه تحقیقات ثانویه مشخص کرد که این ادعاها بی اساس بوده است و و هنوز در پالت تعداد زیادی از نقاش‌ها قرمز کادمیوم وجود دارد.

 

مطالعه بیشتر: برج ایفل در تصاویر عکاسان مگنوم

 

حقیقت جالب: ماتیس تلاش زیادی کرد تا رنویر را متقاعد کند از کادمیوم قرمز استفاده کند اما موفق نبود. با اینکه آن‌ها دوستان نزدیکی بودند، رنویر پس از یکبار استفاده از این طیف دوباره به رنگی که قبلا استفاده می‌کرد برگشت.

 

قرمز چینی

 

لوبوتین

 

در طول تاریخ طیف‌های مختلفی از رنگ قرمز در صنعت مد مورد استفاده قرار گرفته است ولی یک طراح به اسم کریستین لوبوتین از طیف خاصی از این رنگ استفاده کرده است؛ قرمز چینی (این رنگ را با ورمیلیون که برخی اوقات قرمز چینی خوانده می‌شود اشتباه نگیرید). در سال ۱۹۹۲ او از کفش‌هایی با کف قرمز رونمایی کرد که به سرعت تبدیل به امضای برند او شدند. این رنگ خاص (Pantone 18-1663 TPX) تبدیل به نشانه این برند شدند و باعث شدند لوبوتین محصولات خودش را در کشورهای متفاوت ثبت کند. اکنون کفش‌های این طراح با کف قرمز به عنوان نشانه‌ای از ظرافت و لوکس بودن شناخته می‌شوند و اغلب توسط بزرگان مد و سلبریتی‌ها در رویدادهای مهم پوشیده می‌شوند. این رنگ بیشتر از اینکه فقط یک رنگ باشد نماد ثروت و سلیقه است.

 

مطالعه بیشتر: گل‌های زنبق در نقاشی‌های ون گوگ

 

حقیقت جالب: کفش‌های لوبوتین تقریبا تصادفی تولید شدند. هنگام کار روی یک نمونه اولیه او احساس کرد چیزی را از قلم انداخته است. در همین هنگام دستیار خودش را دید که در حال استفاده از لاک قرمز روی ناخن‌های خودش است و تصمیم گرفت کف مشکی کفش‌های خودش را به رنگ قرمز رنگ کند.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها