موضوعات مهم

متمایزترین عکاس قرن بیستم زندگینامه دیان آربس

متمایزترین عکاس قرن بیستم

ترجمه اختصاصی نوریاتو: پرتره‌های متمایز دیان آربس به دنیا نشان داد که اهالی نیویورک در دهه ۵۰ و ۶۰ تا چه اندازه دیوانه (و زیبا) هستند. او همسر یک بازیگر به نام آربس بوده است.

 

دیان آربس متولد ۱۴ مارس ۱۹۲۳، شهر نیویورک است. او که یک جوان با ذائقه هنری بود، عکاسی را از همسرش آلان آربس یاد گرفته است. آن‌ها با همکاری یکدیگر در زمینه مد موفقیت‌های زیادی کسب کردند اما در مدت کمی دیان آربس به تنهایی این فعالیت را ادامه داد. عکس‌های غیرمعمولی او از مردمی که در زمان زندگی در نیویورک می‌دید باعث شده بود یک تصویر خاص و جذاب از شهر نیویورک ثبت شود. نهایتا او در سال ۱۹۷۱ در شهر نیویورک خودکشی کرد.

 

دیان آربس

 

اوایل زندگی

 

دیان آربس که با نام اصلی دیان نمروف ۱۴ مارچ ۱۹۲۳ در شهر نیویورک به دنیا آمد یکی از متمایزترین عکاس‌های قرن بیستم بود که به خاطر پرتره‌های عجیب و غریب و سوژه‌های ناهماهنگ‌اش شناخته می‌شد. استعدادهای هنری وی در سنین جوانی نمایان شدند و در دبیرستان نقاشی‌ها و طراحی‌های جذابی کشیده بود. در سال ۱۹۴۱ او با یک هنرپیشه آمریکایی به نام آلان آربس ازدواج کرد که با آموزش عکاسی به وی، استعداد هنری آلان را گسترش داده بود.

 

مطالعه بیشتر: شانزلیزه، روبروی هتل پلازا

 

عکاسی منحصر به فرد

 

دیان آربس با همکاری همسر خودش، به عکاسی مد و تبلیغاتی پرداخت. او و آلان یک تیم کاملا موفق تشکیل دادند و عکس‌های این دو در مجلاتی مانند وگ چاپ می‌شد. در اواخر دهه ۵۰ او به تنهایی روی عکاسی کار می‌کرد. برای گسترش عکاسی، آربس با یک عکاس به نام لیزت مدل به مطالعه عکاسی پرداخت.

 

دیانه آربوس

 

در زمان پرسه زدن در سطح شهر نیویورک، آربس از افرادی که می‌دید عکاسی می‌کرد. او از هتل‌های قدیمی، پارک‌های عمومی، یک سردخانه و مکان‌های متعدد دیگری بازدید کرده است. این مکان‌های غیرمعمول دیدن کرده است. این تصاویر از کیفیت بالایی برخوردار بودند و برخی از آن‌ها در ژولای ۱۹۶۰ توانستند وارد مجله اسکوایر شوند. این تصاویر تخته پرشی بودند برای کارهای آینده این عکاس.

 

مطالعه بیشتر: سکوت: ۲۵ سال پس از نسل کشی رواندا

 

در اواسط دهه ۶۰ میلادی، دیان آربس تبدیل به یک عکاس معروف شده بود که در نمایشگاه‌های موزه هنرهای مدرن نیویورک و نمایشگاه‌های دیگر حضور داشت. او به خاطر طی کردن مسافت‌های بالا برای گرفتن تصاویر مدنظر خودش معروف بود و با عکاسان معروف دیگری مانند ریچارد آودون و واکر اوانز آشنا شد.

 

زندگینامه دیان آربس

 

خودکشی

 

دیان آربس با اینکه در اواخر دهه ۶۰ از لحاظ حرفه‌ای درحال پیشرفت بود، چالش‌های شخصی متعددی داشت. ازدواج او با آلان آربس در سال ۱۹۶۹ به طلاق منتهی شد و بعد از آن او درگیر افسردگی شد. او ۲۶ ژولای ۱۹۷۱ در آپارتمان خودش در شهر نیویورک اقدام به خودکشی کرد. آثار او هنوز هم علاقه‌مندان زیادی دارد و زندگی او نیز در سال ۲۰۰۶ سوژه فیلم Fur با بازی نیکول کیدمن به جای آربس بوده است.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها