موضوعات مهم

بانوی ما تاریخچه کلیسای جامع نوتردام

بانوی ما

ترجمه اختصاصی نوریاتو: کلیسای نوتردام پاریس (Notre-Dame de Paris – بانوی مای پاریس) یکی از زیباترین آثار تاریخی پایتخت فرانسه و یکی از مشهورترین کلیساهای جامع اروپا است. برای خیلی از اهالی پاریس، این ساختمان ۸۵۰ ساله قلب شهرشان است. دو برج مربعی این کلیسا که به سبک معماری گوتیک ساخته شده است، بالاتر از ساختمان‌های اطراف رودخانه سین قرار می‌گیرد.

 

در واقع کلیسای نوتردام با تاریخچه طولانی و غنی که دارد کلیسای جامع بقیه کلیساهای جامع است. اینجا محل عروسی‌های سلطنتی، اهدای پادشاهی به ناپلئون بناپارت و تقدیس ژاندارک بوده است. همچنین اینجا مکانی است که عموم مردم زندگی بزرگان را جشن می‌گرفته‌اند.

 

در سال ۱۴۳۱ پادشاه انگلستان، هنری ششم در کلیسای نوتردام به عنوان پادشاه فرانسه تاجگذاری کرد و جیمز پنجم پادشاه اسکاتلند سال ۱۵۳۷ در همین مکان با مادلین فرانسه ازدواج کرد. همچنین مردم برای روسای جمهور چارلز دگال و فرانسوا میتراند نیز در کلیسای نوتردام تجمع کردند.

 

نوتردام فرانسه

شیشه رنگی با طرح رز در قسمت جنوبی کلیسای جامع نوتردام که با آتش تهدید می‌شود.

 

این کلیسا توسط رمان گوژپشت نتردام، اثر ویکتور هوگو در اذهان عمومی ماندگار شد. دیزنی هم بعدا از روی این کتاب فیلمی با همین اسم ساخت.

 

کلیسای نوتردام به دستور شاه لوئیز هفتم که قصد داشت یک نماد برای قدرت سیاسی، اقتصادی، فکری و فرهنگی پاریس در فرانسه و خارج از فرانسه وجود داشته باشد، ساخته شد. در زمان ساخت کلیسا پاریس به عنوان مرکز فرانسه معرفی شده بود به یک اثر مذهبی نیاز داشت که با وضعیت جدید شهر همخوانی داشته باشد.

 

یک قصر مربوط به قرون وسطی در محل فعلی کلیسا که توسط شاه در قسمت شرقی ایلا دلاسایت، یکی از دو جزیره سین قرار داشت و مجبور شدند برای ساخت کلیسای جدید این قصر را تخریب کنند. اولین سنگ این بنا که گفته می‌شود مربوط به یکی از عمارت‌ها با ۱۳۰ متر طول و ۴۸ متر عرض بوده است در سال ۱۱۶۳ با حضور پاپ الکساندر سوم بنا گذاشته شده است ولی تکمیل کاخ ۲۰۰ سال طول کشید و در قرن‌های بعدی دچار تغییرات زیادی شد.

 

دو برج موجود در نمای غربی که ۶۹ متر طول دارند در اوایل قرن ۱۳ میلادی ساخته شده‌اند. برج شمالی توسط یک راه‌پله ۳۸۷ پله‌ای در اختیار توریست‌ها و بازدیدکنندگان قرار گرفته است. برج جنوبی نیز محل قرارگیری ۱۰ ناقوس کلیسای نوتردام است. در میان این ناقوس‌ها، ناقوس بوردون در زمان مهم‌ترین اتفاقات فرانسه مانند تاجگذاری پادشاه‌ها، ملاقات پاپ‌ها و پایان دو جنگ جهانی به صدا درخواهد آمد.

 

نوتردام

بازوی کلیسای نوتردام، لودویک مارین

 

علاوه بر این، این ناقوس در زمان تخریب برج‌های دوگانه نیویورک در ۱۱ سپتامبر نیز به صدا درآمد. مناره اصلی نیز که همزمان با دیگر برج‌ها ساخته شده بود در قرن ۱۸ حذف شد ولی بعدا آن را جایگزین کردند. در اوایل قرن ۱۹ و درخلال انقلاب فرانسه این کلیسا زوال یافت و حدود نیمی از فضای داخل آن تخریب شده بود ولی تاجگذاری ناپلئون به عنوان امپراطور و پس از آن رمان ویکتور هوگو توجه‌ها را به آن جلب کرد و باعث شد در اواسط قرن ۱۹ بازسازی‌های عمده‌ای روی آن شکل بگیرد.

 

به جز سقف دنده طاقی چوبی که بخش عمده آن توسط آتش تخریب شده است، نگرانی‌های زیادی درمورد پنجره‌های رنگی به شکل رز و خیلی دیگر از صنایع دستی تاریخی داخل موزه و ارگ مربوط به قرن ۱۷ وجود دارد. عتیقه‌های مذهبی متعددی که مورد احترام کاتولیک‌ها است در داخل کلیسا وجود دارد و روی سقف آن نیز چند کندوی زنبور عسل قرار گرفته است.

 

علاه بر جاذبه تاریخی و جذب توریست (حدود ۱۳ میلیون در سال)، کلیسای نوتردام قلب کلیساهای کاتولیک رومی پاریس نیز می‌باشد.

 

از زمان شعله‌ور شدن این آتش ۴۰۰ آتش‌نشان در حال مقابله با آن هستند ولی شهردار سابق پاریس برتراند دلانون به سختی توانست احساسات خود را مخفی کند و گفت: “من به شدت ناراحتم، از دست دادن کلیسای نوتردام، فقدان بزرگی است…نوتردام پاریس باید زنده بماند. ما نباید خودمان را از این موضوع کنار بکشیم. نوتردام پاریس میراث تمام انسانیت است.”

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر