موضوعات مهم

یوهانس ورمیر- یک زن درحال نامه خواندن نقاشی هفته

یوهانس ورمیر- یک زن درحال نامه خواندن

در نقاشی یوهانس ورمیر ما یک صحنه کاملا خصوصی را مشاهده می‌کنیم. در “یک زن درحال نامه خواندن” یک زن جوان درحالی که ایستاده است به صورت کامل مجذوب خواندن یک نامه شده است. به نظر می‌رسد او حامله است و درحالی که صبح است او هنوز لباس خواب خودش را بر تن دارد. رنگ آبی در این مقطع زمانی به ندرت در نقاشی‌ها استفاده می‌شد زیرا رنگ‌دانه معدنی لاپیس لازولی که برای ساخت رنگ آبی مورد استفاده قرار می‌گرفت خیلی گران بود.

 

با اینکه ما نمی‌دانیم داخل این نامه چه چیزی نوشته شده است، ترکیب‌بندی نقاشی خیلی چیزها را مشخص می‌کند. نقشه هلند که روی دیوار قرار گرفته است، اینطور تفسیر شده است که نامه از طرف شوهر زن که در مسافرت است نوشته شده است. به جز این، مانند اکثر نقاشی‌هایی که طی عصر طلائی هلند کشیده شده‌اند، جعبه مرواریدهایی که به سختی روی میز روبروی زن مشخص است ممکن است نشان از یک معشوقه داشته باشد، زیرا برخی اوقات مروارید ممکن است نشانه پوچی هم باشد.

 

ورمیر

یوهانس ورمیر، یک زن درحال نامه خواندن، ۱۶۶۳-۱۶۶۴

 

مانند اکثر سوژه‌های زن ورمیر، صورت زن حاضر در این نقاشی نیز مستاصل و آرام است. فضای داخلی اتاق خیلی ساده است و می‌توان میز ساده و صندلی‌هایی با روکش چرمی میخکوب‌شده را دید که فضای اطراف زن را تعریف می‌کنند. ورمیر استاد طراحی داخلی بود و از تکنیک‌های نقاشی متعددی استفاده می‌کرد. برای بهبود ترکیب‌بندی، او آن را عریض‌تر می‌کرد. همچنین او با دستکاری نور و سایه ترکیب نقاشی را معتدل می‌کرد. تصاویر اشعه ایکس نشان می‌دهد که نقشه اصلی روی دیوار باریکتر بوده است. همچنین هنرمند کت زن را هم دستکاری کرده است. این کت در اصل یک کت پشمی عریض‌تر بوده است ولی ورمیر آن را ساده‌تر و کم عرض تر کرده است.

 

اطلاعات کمی درمورد ورمیر که نقاشی‌هایش به عنوان برخی از دستاوردهای بزرگ عصر طلائی هلند شناخته می‌شود در دست است. در حال حاضر ۳۵ اثر وجود دارد که می‌دانیم توسط او نقاشی شده است. این نقاش اغلب صحنه‌های داخلی را به تصویر کشیده است(اغلب نقاشی‌های او به نظر می‌رسد که در دو اتاق کوچک در خانه ورمیر در دلفت نقاشی شده‌اند). این نقاشی‌های یک مبلمان و دکوراسیون ثابت را با ترکیب‌های مختلف نشان می‌دهند و اغلب اوقات از افراد ثابتی برای نقاشی استفاده می‌کرده است. در زمان زندگی او در دلفت و لاهه از شهرت زیادی برخوردار بود اما وی بیشترین شهرت خودش را پس از مرگ به دست آورد. در قرن ۱۹ میلادی هنگامی که او توسط گوستاو فردریش واگن و تئوفیل توربرگر دوباره کشف شد همه چیز تغییر کرد.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها