موضوعات مهم

هفته گرافیک برگزار خواهد شد آغاز بازی تاش و خط اساتید کارتونیست

هفته گرافیک برگزار خواهد شد

مجله جامع نوریاتو: در اولین جمعه اردیبهشت ماه، علاوه بر برنامه‌های هفته گرافیک اساتید برجسته کاریکاتور، کامبیز درم بخش، جواد علیزاده و احمد عربانی «بازی تاش و خط» را در گالری راه ابریشم به نمایش می‌گذارند.

 

به گزارش نوریاتو: هفته گرافیک که هر سال همزمان با روز جهانی گرافیک در ایران برگزار می‌شود و مصادف با ۲۴ آوریل یا ۷اردیبهشت ماه است، امسال توسط انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود که امسال موضوع این هفته توجه به زنان طراح است. آئین افتتاحیه این هفته با برگزاری ۱۰ برنامه شامل نمایشگاه، نشست تخصصی و نکوداشت روز جمعه ۶ اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان ایران و باغ موزه قصر برگزار می‌شود. بر این اساس در این روز در خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه «از گذشته با زنان طراح» متشکل از آثار پوستر، جلد کتاب، لوگو، کاتالوگ و بسته‌بندی زنان طراح متولد ۲۰ تا ۴۰ شمسی در گالری زمستان افتتاح می‌شود.

 

همچنین، نمایشگاهی با عنوان «ایران و ترکیه با زنان طراح» که شامل آثار ۸۰ زن ایرانی و ترکیه‌ای از دهه ۵۰ تا ۶۰ سال است، در گالری ممیز خانه هنرمندان ایران گشایش می‌یابد. نمایشگاه «اعلان وضعیت» که نمایشگاه محیطی هفته گرافیک شامل پوستر و پلاکارد است، ۶ اردیبهشت در گالری مترو شهید بهشتی، ایوانانتظار میدان ولیعصر و نگارگذر پارک هنرمندان برپا خواهد شد.

 

روز جمعه ۶ اردیبهشت ماه همچنین انجمن هنرمندان نقاش ایران با هدف آشنایی مردم با نقاشی، اولین جشنواره «شهروند: نقاش» با عنوان «شهروند: پرتره» را با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی از ساعت ۱۰ تا ۱۹ در محل پل طبیعت برگزار می‌کند. تخمین زده می‌شود که در این رویداد حدود ۲۰۰ هنرمند حاضر باشند و پرتره‌های مردم را تصویر کنند. یعقوب عمامه پیچ، احمد وکیلی، داریوش حسینی، حسین سهرابی، علی بیگی پرست، جلال متولی، احمد مرشدلو، علی ذاکری، رضوان صادق زاده، جمشید حقیقت شناس، مینا بحرینی، علی حسن یکتایی، رسول اکبرلو، فرامرزخانی، عادل یونسی، محمدرضا فیروزنیا، حسین شیراحمدی، رزیتا نصرتی، مرتضی خسروی، علی مجد، قادر منصوری، مریم صباغ پور، حامد تخت چین، مریم طباطبایی و اکرم محمدی، اساتیدی هستند که برای این رویداد دعوت به حضور شدند تا پرتره‌های مردم را طراحی کنند و علاوه بر آنها فراخوانی برای حضور هنرمندان علاقمند نیز منتشر شده است.

 

بر این اساس، علاوه بر این دو رویداد بزرگ، گالری‌های پایتخت نیز برنامه‌های روتین خود را دارند و اکثر آنها نمایشگاه‌های جدیدیبرپا می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

گالری فرشته

نمایشگاه انفرادی آثار ساغر مسعودی با موضوع «می‌خوابانمم» از روز جمعه ۶ اردیبهشت ماه در گالری فرشته واقع در شهرکتابفرشته افتتاح می‌شود. در بیانیه این نمایشگاه آمده است:

 

«آرام شکل پروانه‌ای، در اپیزودِ به عقب برگشته، خود را به پیله برمی گردانم… خشکسالی شده… خود را به پیله بر می‌گردانم… میخوابانمم.»

 

گالری ژاله

نمایشگاه گروهی نقاشی، طراحی و مجسمه «پناهگاه» به کیوریتوری مهرداد جعفری از ۶ تا ۱۶ اردیبهشت در گالری ژالهمیزبان علاقه مندان خواهد بود. در این نمایشگاه آثاری از مرجانپیرعطا، مهرداد جعفری، مانیا جلالی فراهانی، مینا حکیم، صراحی رفعتی، سارا کشمیری، محمد عرفان مولایی و سحر نهاوندی نژاد به نمایش در می‌آید. گالری ژاله در خیابان کریم خان، خیابان ایرانشهر، کوچه نوشهر، پلاک ۳ واقع شده است.

 

گالری کاما

نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های یدالله رویایی با عنوان «طرح و تصویر در حجم» متشکل از ۳۰ اثر از این شاعر جمعه ۶اردیبهشت ماه در گالری کاما به نشانی خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۴۴، ساختمان فرین، طبقه دوم به نمایش در می‌آید.

 

گالری نگر

نمایشگاه گروهی نقاشی «ستاره های ونگوگ» به کیوریتوریافسانه طاووسی در اولین جمعه از اردیبهشت ماه در گالری نگرواقع در قیطریه، ضلع جنوبی پارک، خیابان روشنایی، کوچه دلارام، پلاک ۳۳، زنگ سوم گشایش می‌یابد. در این نمایشگاه آثاری از فریده احمدپور، فاطمه باقرزاده، مریم باقری، معصومه رضایی، مسعود رحیمی، مجید سلمانی، احمد شادکامی، محبوبه صبور، افسانه طاوسی، فتانه عادلی، فرناز فولادی مقدم، زهرا گچکار، مهری ملکی، الهام محمدنیا، عاطفه نیک چهره، فرشته نیک چهره، مرجان نبی‌زاده، سارا ولی‌پور و مهین همرنگ به نمایش در می‌آید.

 

گالری شیرین

نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های فرشاد نکومنش با عنوان «زوران» جمعه ۶ اردیبهشت ماه در گالری شیرین به نشانی خیابانکریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ۵ گشایش می‌یابد.

 

گالری سیحون

نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های مینا سبزی از ۶ اردیبهشت ماه در گالری سیحون واقع در خیابان وزرا، کوچه چهارم، شماره ۱۱ میزبان علاقمندان است. در بیانیه این نمایشگاه که بخشی از بوف کور صادق هدایت است، آمده است: «بته های صحرا زیر آفتاب تابان به رنگ زردچوبه درآمده بودند. خورشید مثل چشم تب دار، پرتو سوزان خود را از ته آسمان نثار منظره خاموش و بیجان می‌کرد. ولی خاک و گیاه‌های اینجا بوی مخصوصی داشت، بوی آن بقدریقوی بود که از استشمام آن به یاد لحظه‌های بچگی خودم افتادم، نه تنها حرکات و کلمات آن زمان را در خاطرم مجسم می‌کرد، بلکه یک لحظه آن زمان را در خودم حس کردم.

 

مثل اینکه دوباره در دنیای گمشده ای متولد شده بودم. ایناحساس یک خاصیت مست کننده داشت و مانند شراب کهنه یشیرین در رگ و پی من تا ته وجودم تأثیر کرد. پدر صحرا خارها، سنگ‌ها، تنه درخت‌ها و بته های کوچک کاکوتی را می‌شناختم.

 

بوی خودمانی سبزه‌ها را می‌شناختم، یاد روزهای دوردست خودم افتادم، ولی همه این یادبودها به طرز افسون مانندی از من دور شده بود.»

 

گالری راه ابریشم

کامبیز درم بخش، جواد علیزاده و احمد عربانی سه استاد برجستهکارتونیست در قالب یک نمایشگاه گروهی با عنوان «بازی تاش و خط»، آثارشان را در گالری راه ابریشم به نمایش می‌گذارند. گالریراه ابریشم در بلوار کشاورز، بین وصال شیرازی و قدس، ساختمانتکنو آجر، پلاک ۲۱۰ قرار دارد.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر