موضوعات مهم

چاپ کتاب آثار کوامی برث‌ویت

چاپ کتاب آثار کوامی برث‌ویت

مجله جامع نوریاتو: کوامی برث‌وایت طی جنبش‌های حقوق شهروندی دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی در هارلم زندگی می‌کرده است. زمانی که او به عکاسی علاقه‌مند شد، یک موزیسین جاز و مبلغ بود. او از درآمدهای باشگاه جازی که خودش به راه‌اندازی آن کمک کرده بود پس‌انداز می‌کرد و توانست یک دوربین هزل‌بلاد خریداری نماید. پس از این وی شروع به عکاسی از هنرمندانی دیزی جیلسپی، آرت بلکی و… نمود.

 

برث‌وایت تحت تاثیر فلسفه پان-آفریقایی مارکوس گاروی قرار گرفته بود و به همراه برادرش که فعال سیاسی بود یک مرکز خلاقیت به نام «جامعه و استودیوهای تحقیقاتی جاز آفریقایی(AJASS)» را بنیان نهاد. این مرکز یک مجموعه رادیکال از هنرمندان، نمایشنامه‌نویس‌ها و رقاص‌هایی بود که ریشه‌های آفریقایی فرهنگ سیاهان آمریکا را گرامی می‌داشتند. بخشی از این گرامیداشت آرمان جدید «مد و زیبایی زنان سیاهپوست» که با موهای صاف و رژلب مخالف بود و مدل‌های موی آفریقایی و پارچه‌های آفریقایی را تبلیغ می‌کرد. برث‌ویت و AJASS ایده یک فستیوال هنری به اسم «طبیعی ۶۶» را با حضور این مدل‌های آفریقایی ارائه داد.

 

این تصویر که برث‌ویت در یکی از مدارس عمومی هارلم گرفته است، نشان می‌دهد که شعار «سیاه زیباست» نمایش طبیعی ۶۶ توسط زنان جوان به عنوان بیانیه مورد استفاده قرار می‌گرفت. برث‌ویت به همراه برادرش طی دهه‌های بعدی نیز این آرمان را ادامه دادند و توانستند نلسون ماندلا و دیگر روشن‌فکرها را به هارلم بکشانند و برث‌ویت نیز به ثبت این جنبش با دوربین خودش ادامه داد. تا سال‌های اخیر او یک فرد فراموش شده در رنسانس دوم هارلم بود اما تا هفته بعد یک کتاب جامع و شگفت‌انگیز از آثار او با نام “سیاه زیباست” به چاپ خواهد رسید تا به این فراموشی پایان دهد..

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر