موضوعات مهم

هنر مورمون به تصویر کشیدن داستان‌های انجیل

هنر مورمون

ترجمه اختصاصی نوریاتو: کلیسای پیروان آخرت (LDS یا مورمون) در قرن ۱۹ میلادی توسط جوزف اسمیت بنیان نهاده شد و اکنون بیشتر از ۱۲ میلیون عضو در سراسر دنیا دارد. مقر اصلی این کلیسا در سالت‌لیک سیتی، یوتا قرار دارد و به خاطر معابد متمایزی که دارد معروف است. اما علاوه بر معماری، آثار هنری این معابد نیز به همان اندازه جذاب هستند.

 

تاریخ کلیسای مورمون با هنر درآمیخته است و در سال ۱۸۹۰ این کلیسا چندین مبلغ هنری را برای افزایش توانایی‌های هنری خودشان به پاریس فرستاد تا بتوانند آثار هنری مورد نیاز معابد را خودشان خلق کنند.

 

معبد مریلند

تصویر معبد مریلند، کینگستون

معبد آیداهو

تصویر معبد آیداهو، رکسبورگ

 

هنر مورمون تصویر اختصاصی خودش را از مسیح و انجیل ارائه می‌دهد و فضای خیلی کمی برای تعابیر و تفاسیر متفرقه می‌گذارد. در واقع این نقاشی‌ها از آن‌جایی که داستان‌هایی از کتاب مورمون نقل می‌کنند، برای خیلی‌ها یک منبع آموزشی هستند. خاصیت نقاشی‌هایی که توسط این کلیسا سفارش داده شده‌اند و نقاشی‌های نمایش داده شده در معابد و موزه‌های مورمون پس زمینه‌ای است که روی آن کشیده شده‌اند. برای مثال می‌توان به «غسل تعمید مسیح» اثر هری اندرسون اشاره کرد. در این نقاشی ما حضرت مسیح را می‌بینیم که درحال غسل تعمید است و به صورت شفاف با استفاده از رنگ روغن کشیده شده است. خیلی از مسیحی‌ها انتظار دارند همانطور که در انجیل نقل شده است، این اتفاق در رود اردن افتاده باشد؛ اما این نقاشی‌ها برای کلیسای مورمون کشیده شده‌اند و به همین دلیل داستان‌ها و روایات این کتاب را که در آمریکا اتفاق افتاده‌اند، به تصویر می‌کشد. به همین خاطر ما مسیح را در جلوی پس زمینه‌ای می‌بینیم که ممکن است مانند صحنه‌های آمریکایی هم تفسیر شود. این لوکیشن‌ها معمولا در هنر مورمون زیاد دیده می‌شود.

 

مطالعه بیشتر: آسمان بزرگ

 

غسل تعمید مسیح

 هری اندرسون، غسل تعمید مسیح

 

اگر به نقاشی زیر هم نگاهی بیاندازیم (موعظه روی کوه اثر هری اندرسون) می‌توانیم روایات آمریکایی را ببینیم. در این نقاشی مسیح در مقابل پیروان خودش در لوکیشنی به تصویر کشیده شده است افراد زیادی عقیده دارند یوتا می‌باشد.

 

موعظه روی کوه

هری اندرسون، موعظه روی کوه

 

افراد زیادی عقیده دارند که مهارت‌های هنری و یا زیبایی نقاشی‌ها در هنر مورمون از اهمیت بالایی برخوردار نیست و مقاصد مذهبی این تصاویر است که از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین خیلی از محققان عقیده دارد که نقاشی‌های سفارش داده شده توسط کلیسا، مانند نقاشی‌های پائین، اگر خارج از محیط کلیسا دیده می‌شدند، توجه زیادی به خودشان جلب نمی‌کردند و برخی محققان نیز عقیده داشتند که این نقاشی‌ها خیلی بی‌محتوا و پوچ هستند.

 

مطالعه بیشتر: هیچکس از یک زن قاتل خشمگین‌تر نیست!

 

بازدید مسیح از آمریکا

جان اسکات، عیسی مسیح در حال بازدید از آمریکا

 

ظهور مسیح در نفیت

ظهور عیسی مسیح در نفیتس

 

ظهور دوباره

 هری اندرسون، ظهور دوباره

 

 

با هرنظری که منتقدان و بینندگان راجع به این نقاشی‌ها داشته باشند، آن‌ها اطلاعات خیلی زیادی درمورد کلیسای مورمون و بازدید عیسی مسیح از آمریکا ارائه می‌کنند. همچنین این نقاشی‌ها نمونه‌ای از آثار هنری هستند که ارزش آن‌ها بیشتر به خاطر محتوای آموزشی و مذهبی آن‌ها می‌باشد تا خلاقیت.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها