موضوعات مهم

قلعه پرجاما؛ قلعه‌ای در دل کوه

قلعه پرجاما؛ قلعه‌ای در دل کوه

ترجمه اختصاصی نوریاتو: قلعه پرجاما به اندازه‌ای زیبا و شگفت‌انگیز است که به نظر می‌رسد از دنیای قصه‌ها وارد دنیای ما شده است اما تاریخچه واقعی این قلعه رنسانس جذاب‌تر از قصه و داستان است. این قلعه شگفت‌انگیز که در اسلوونی قرار گرفته است در دهانه یک غار قرار گرفته است و اکنون به عنوان یک موزه، توریست‌های سراسر جهان را به خودش جذب می‌کند.

 

قلعه پرجاما فقط ۱۱ کیلومتر از روستای پوستوژنا در جنوب اسلوونی فاصله دارد. جالب است بدانید که قلعه فعلی اولین قلعه‌ای نیست که در این منطقه قرار گرفته است. تاریخ احداث این ساختمان به سال ۱۵۷۰ برمی‌گردد اما تاریخ این منطقه فراتر از این است. اولین بار در سال ۱۲۷۴ به قلعه پرجاما اشاره شده است و گفته شده است که به خاطر امنیت غار یک قلعه به سبک گوتیک در این مکان ساخته شده است. به خاطر صخره‌ها، دسترسی به قلعه کار بسیار سختی بوده و به همین خاطر بهترین مکان برای ساخت قلعه، همین جا بوده است.

 

مطالعه بیشتر: هنر مورمون

 

احتمالا بدنام ترین ساکن این قلعه «اراسموس از لوگ» بوده است. اراسموس یک شوالیه بوده که در قرن ۱۵ میلادی در این قلعه سکونت داشته است. او یک سارق مشهور بوده است که با کشتن فرمانده ارتش امپریالیستی، حاکمان قدرتمند هاسبورگ را عصبانی کرد و از ترس امپراطور مقدس روم «فردریک دوم» به این قلعه پناه برد.

 

او در آنجا از یک گذرگاه مخفی که توسط یک چاه به وجود آمده بود استفاده کرد تا مواد موردنیاز خودش را وارد یا خارج کند. این راه مخفی به بالای صخره راه داشت و به اراسموس اجازه می‌داد به دزدی‌های خودش ادامه دهد. متاسفانه او پس از یک محاصره طولانی کشته شد و ساختمان قلعه نیز نابود شد. پس از مدتی ساختمان دوباره بازسازی شد اما این بار زلزله بود که باعث تخریب قلعه می‌شد.

 

مطالعه بیشتر: آسمان بزرگ

 

در نهایت، مالک جدید قلعه «بارون فیلیپ ون کوبنزل» چیزی که ما امروز می‌بینیم را در سال ۱۵۷۰ ساخت. این قلعه باشکوه رنسانس در کنار غارها و استحکامات مربوط به قرون وسطی قرار گرفته است و به همین خاطر ظاهر بسیار باشکوهی دارد و یکی از تاثیرگذارترین قلعه‌های دنیا می‌باشد. به همین خاطر از آن به عنوان پس زمینه، فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و موزیک ویدئو‌های زیادی استفاده شده است.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها