موضوعات مهم

ارنست لودویگ – خیابان، درسدن نقاشی هفته

ارنست لودویگ – خیابان، درسدن

چراغ‌های برقی و جمعیت مردم در یک شهر مدرن. موضوع این قسمت از نقاشی هفته ما همین است. این نقاشی توسط یکی از بزرگترین اکسپرسیونیست‌های آلمانی، ارنست لودویگ کریشنر تهیه شده است. کریشنر یکی از اعضای گروه هنرمندان دی بروک (یا پل) بود که این خیابان یکی از سوژه‌های متداول نقاشی‌های آن‌ها بود.

 

لودویگ

ارنست لودویگ کریشنر، خیابان، درسدن، ۱۹۰۸

 

اعضای این گروه به دنبال اعتبار بیانی بودند که احساس می‌کردند با ابداعات زندگی مدرن از دست رفته است. این هنرمندان تحت تاثیر فاووس و نقاش نروژی ادوارد مونک قرار گرفته بودند و به دنبال امکانات بیانی رنگ، فرم و ترکیب برای خلق تصاویری از زندگی معاصر بودند.

 

در این اثر همه به شکل انسان‌های بیگانه به تصویر کشیده شده‌اند، خیابان شلوغ است و احساس تنش را بازتاب می‌دهد. رنگ‌های استفاده شده در این نقاشی تحت تاثیر فاووس هنرمند فرانسوی هستند. این روز یک روز شلوغ است و زنان طبقه متوسط درحال خرید هستند. در زن در سمت راست تصویر هستند که یکی از آن‌ها کیف خودش را چسبیده است و دیگری هم دامن خودش را در دست گرفته. تمام این نقاشی کلاستروفوبیک است اما ابرهای تیره در افق تصویر شکل گرفته‌اند و سایه‌های طولانی روی آینده می‌اندازند.

 

در سال ۱۹۳۳ آثار کریشنز توسط نازی‌ها منحط خوانده شدند و سال ۱۹۳۷ نیز بیش از ۶۰۰ نسخه از آثار وی فروخته یا نابود شدند. خود وی نیز در سال ۱۹۳۸ با شلیک گلوله خودکشی کرد.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها