موضوعات مهم

عکاسی مد از فورت اسکات تا هالیوود زندگینامه گوردون پارکس

عکاسی مد از فورت اسکات تا هالیوود

ترجمه اختصاصی نوریاتو: گوردون پارکس یک عکاس، نویسنده، آهنگ‌ساز و فیلمساز مشهور بود که به خاطر کار روی پروژه‌هایی مانند شفت و درخت یادگیری مشهور است.

 

او که متولد ۳۰ نوامبر ۱۹۱۲ در فورت اسکات، کانزاس است یک هنرمند خودآموخته بود که به عنوان اولین عکاس آفریقایی-آمریکایی مجله‌های وگ و لایف شناخته می‌شد. همچنین او کارگردانی و نمایش‌نامه‌نویسی را هم دنبال می‌کرد و سکان فیلم‌هایی مانند درخت یادگیری و شفت را نیز در اختیار داشت. همچنین او چندین کتاب خاطره و گذشته‌نگر نیز از خودش منتشر کرده است.

 

ابتدای زندگی

گوردون راجر الکساندر بوکانان پارکس متولد ۳۰ نوامبر ۱۹۱۲ در فورت اسکات کانزاس بود. پدر او، جکسون پارکس یک کشاورز بود و خانواده آن‌ها وضعیت متعادلی داشتند.

 

مطالعه بیشتر: عکاسی صفحه خشک

 

پارکس در کودکی با تبعیض‌های زیادی رو به رو بود. او دوران ابتدایی را در یک مدرسه تک‌نژادی گذراند و زمان دبیرستان هم به خاطر سیاه‌پوست بودن اجازه نداشت در هیچ فعالیتی شرکت کند. معلم‌ها مدام سعی می‌کردند آفریقایی-آمریکایی‌ها را از تحصیل منصرف کنند. گوردون پارکس پس از فوت مادرش، درحالی که فقط ۱۴ سال داشت خانه را ترک کرد. او برای مدت کمی با اقوام زندگی می‌کرد و هرکار عجیبی که پیدا می‌کرد را انجام می‌داد.

 

گوتیک آمریکایی

 

عکاسی

گوردون پارکس در سن ۲۵ سالگی اولین دوربین خودش را پس از اینکه یک عکس از کارگران مهاجر را در یک مجله دید خریداری کرد. اولین تصاویر مد او توجه ماروا لوئیس، همسر قهرمان بوکس جو لوئیس را جلب کرد و باعث شد پارکس را تشویق کند تا به یک شهر بزرگتر مهاجرت کند. پارکس و همسرش سالی نیز در سال ۱۹۴۰ به شیکاگو نقل مکان کردند.

 

پارکس در شیکاگو سوژه‌های خودش را فراتر از تصاویر مد و پرتره می‌دید. او به محله‌های کم درآمد جنوب شیکاگو علاقه‌مند شد و در سال ۱۹۴۱ به خاطر تصاویرش از داخل شهر، برنده فلوشیپ عکاسی Farm Security Administration شد. پارکس در زمان این فلوشیپ بخشی از زیباترین عکس‌های طول عمرش را گرفت. یکی از این عکس‌ها «گوتیک آمریکایی، واشنگتن دی‌سی» بود که از یکی از اعضای گروه نظافتی FSA در جلوی پرچم آمریکا عکاسی کرده بود.

 

مطالعه بیشتر: نقاشی از طبیعت به سبک آمریکایی

 

پس از انحلال FSA، پارکس به عکاسی برای اداره اطلاعات جنگ و پروژه عکاسی Standard Oil ادامه داد. او همچنین عکاس آزاد مجله وگ شد و چندین سال هم برای این مجله کار کرد. طی این سال‌ها او یک روش اختصاصی خلق کرد که روی ظاهر مدل‌ها و لباس‌ها درحال حرکت تاکید داشت.

 

گوردون پارکس جدایی نژادی

 

پس از بازگشت به هارلم نیز گوردون پارکس عکاسی مد را درکنار عکاسی از شهر و کاراکترهای آن ادامه داد. مقاله تصویری وی در سال ۱۹۸۴ درمورد سردسته باند هارلم باعث شد پارکس به یکی از عکاسان ثابت مجله لایف تبدیل شود. پارکس برای ۲۰ سال این در این مجله کار کرد و درمورد موضوعاتی مانند مد، ورزش و سرگرمی و همچنین فقر و جدایی نژادی عکاسی می‌کرد. او همچنین از رهبران آفریقایی-آمریکایی مانند مالکوم ایکس، استوکلی کارمیکل و محمدعلی کلی نیز پرتره گرفته است.

 

پارکس درهمین زمان شروع به نوشتن کرد و در سال ۱۹۶۲ کتاب اتوبیوگرافی خودش، درخت یادگیری را نوشت. او در طول زندگی خودش کتاب‌های زیادی چاپ کرد که شامل یک خاطره‌نامه، چندین کتاب تخیلی و چندین کتاب در مورد تکنیک‌های عکاسی می‌شد.

 

فیلم‌سازی

در سال ۱۹۶۹ پارکس به اولین آفریقایی-آمریکایی تبدیل شد که یک فیلم بزرگ هالیوودی را کارگردانی می‌کرد. این فیلم اقتباسی بود از درخت یادگیری و گوردون پارکس نیز فیلم‌نامه آن را نوشته بود.

 

فیلم بعدی پارکس، شفت، یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های باکس آفیس در سال ۱۹۷۱ بود. این فیلم با بازی ریچارد راندتری به عنوان کارآگاه جان شفت الهام‌بخش یک نسل از فیلم‌هایی شد که به عنوان بلکس‌پلوتیشن شناخته می‌شدند. آیزاک هیس به خاطر آهنگ تم این فیلم برنده اسکار شد. پارکس در سال ۱۹۷۲ نسخه دیگری از این فیلم را با نام «امتیاز بزرگ شفت» کارگردانی کرد. تلاش او برای جداشدن از مجموعه شفت، با فیلم لیدبلی در سال ۱۹۷۶ ناموفق بود و پس از این شکست پارکس تصمیم گرفت برای تلویزیون فیلم بسازد و دیگر هیچوقت به هالیوود بازنگشت.

 

فقر در ریو

 

مطالعه بیشتر: قلعه پرجاما؛ قلعه‌ای در دل کوه

 

زندگی شخصی

پارکس سه بار ازدواج کرده بود و طلاق گرفته بود. او و سالی آلویس در سال ۱۹۳۳ با هم ازدواج کردند و درسال ۱۹۶۱ طلاق گرفتند. یک سال بعد از جداشدن از سالی آلویس او با الیزابت کمپبل ازدواج کرد و تا سال ۱۹۷۳ یعنی زمانی که پارکس با جنویو یانگ ازدواج کرد با هم زندگی می‌کردند. یانگ از سال ۱۹۶۲، یعنی زمانی که به عنوان ویرایشگر کتاب «درخت یادگیری» با پارکس کار می‌کرد او را می‌شناخت. این دو در سال ۱۹۷۹ طلاق گرفتند. پس از این طلاق نیز پارکس برای چند سال با گلوریا وندربیلت رابطه عاشقانه داشت.

 

گوردون پارکس

 

پارکس چهار فرزند داشت و بزرگترین پسرش، گوردون پارکس پسر، سال ۱۹۷۹ در یک حادثه هواپیما در کنیا جان خودش را از دست داد.

 

گوردون پارکس ۹۳ ساله به دلیل سرطان ۷ مارچ ۲۰۰۶ در نیویورک سیتی از دنیا رفت. او در شهر مادری خودش فورت اسکات کانزاس به خاک سپرده شد و امروز نیز به خاطر آثار پیش‌روی خودش در زمینه عکاسی شناخته می‌شود. این عکاس مشهور یک بار گفته است:”مردم در هزاره پیش رو متوجه خواهند شد ما در دهه ۳۰ چه وضعیتی داشته‌ایم و از اتفاقات مهمی که تاریخ ما را شکل داده‌اند مطلع خواهند شد. این موضوع هم از لحاظ تاریخی و هم لحاظ دیگر خیلی مهم است.”

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها