موضوعات مهم

داوینچی ایرانی نگاهی کوتاه به آثار کمال الدین بهزاد

داوینچی ایرانی

اختصاصی نوریاتو: در تاریخ هنر معمولا هنرمندانی که از غرب اروپا یا شمال آمریکا نیستند، نادیده گرفته می‌شوند. در لیست شاهکارهای هنری آثار خیلی کمی از کشورهای غیرغربی دیده می‌شود و تمام استادان قدیمی هم اروپایی هستند. ما در نوریاتو قصد داریم هنرمندانی که کمتر دیده شده‌اند اما به همان اندازه هنرمندان غربی تاثیرگذار هستند را معرفی کنیم. به همین دلیل ما می‌خواهیم یک نقاش مینیاتور را معرفی کنیم که به عنوان داوینچی ایرانی شناخته می‌شود: کمال الدین بهزاد (۸۶۰ ه.ق – ۹۴۲ ه.ش)

 

کمال الدین بهزاد

کمال الدین بهزاد، اسکندر و هفت مرد حکیم، خمسه نظامی

 

در دوران تیموریه و صفویه در ایران و افغانسان کنونی هربار که نام کمال الدین بهزاد می‌آمد، همه بالاترین مهارت هنری را در بین هنرمندان به خاطر می‌آوردند. او در آن زمان یک کارگاه اختصاصی برای ساخت تذهیب‌های دست‌ساز تاسیس کرده بود. علاوه بر این او یک سبک جدید را با استفاده از عناصر معماری و حجمی به عنوان محتوای ترکیبی یا ساختاری خلق کرده است.

 

مطالعه بیشتر: “زیاد دیده نمی‌شدم”

 

تذهیب ایرانی

 نسبت داده شده به بهزاد، برگی از یک نسخه خطی دیوان حافظ، حدود ۱۴۸۰ میلادی، موزه متروپولیتن نیویورک

 

هنرمندان ایرانی

جرئیات یک برگ از نسخه خطی دیوان حافظ، حدود ۱۴۸۰ میلادی، موزه متروپولیتن نیویورک

 

مطالعه بیشتر: نمایشگاه خوشنویسی تاسیان در گالری ایده پارسی

 

فیگورها با تایپ‌های ایده‌آلیزه شده و یا کاراکترهای استوک که در سطح نسخه دستی تکرار شده‌اند و در داستان‌های مختلف حاظر هستند طراحی شده‌اند و قصد دارند شخصیت و احساس لطیف‌تر و بیانی‌تری نسبت به دیگر نسخ دستی معمول در ایران باستان ارائه دهند. با این وجود دقت طراحی و کنترل در اجرا فوق‌العاده است نقطه عطف هنر در افغانستان قرن ۱۵ می‌باشد. دقت الگو، خوش‌نویسی و طراحی مهمترین میراث کمال الدین بهزاد است اما هنرمندان پس از وی راه او را ادامه ندادند و فیگورهایی می‌کشیدند که تقریبا بی جان بودند.

 

آثار هنری ایرانی

 کمال الدین بهزاد، یوسف و ذلیخا، بوستان سعدی، رجب ۸۹۳/ ۱۴۸۸ میلادی، دارالکتب، قاهره، ادب فارسی

 

امضای کمال الدین بهزاد

 امضای کمال الدین بهزاد در تالار سمت چپ بالا روی یک پنل کوچک بین دو پنجره دیده می‌شود.

 

متاسفانه فقط تعداد کمی از آثار او امضا شده‌اند و به همین خاطر نسبت دادن این آثار به وی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. از این رو با وجود اینکه تعداد زیادی تذهیب و نقاشی به دست خود وی تکمیل شده‌اند، فقط مالکیت تعداد کمی از آن‌ها تایید شده است. امضای کمال الدین بهزاد یا روی کتیبه‌های معماری درج شده است و یا به صورت نامحسوس روی یکی از عناصر نقاشی.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر