موضوعات مهم

فضاهای مقدس نگاهی به کلیساهای مدرن در سراسر دنیا

فضاهای مقدس

ترجمه اختصاصی نوریاتو: یک عکاس اهل پاریس به نام تیباد پویریر علاقه زیادی به عکاسی از فضاهای داخلی ساختمان‌ها دارد و به منظور این کار به کشورهای زیادی سفر می‌کند. او قبلا توانسته است تقارن شگفت‌انگیز کتابخانه‌های جهان و همچنین فضاهای داخلی خاص یک شهر را ثبت کند و در تمام این مجموعه‌ها موفق شده است معماری را به روش کاملا خلاقانه‌ای به نمایش بگذارد. اخیرا این عکاس به منظور تهیه جدیدترین مجموعه عکس خودش یعنی فضاهای مقدس از کلیسای مدرن در سراسر دنیا استفاده کرده است.

 

در این مجموعه عکس جذاب، تیباد پویریر از کلیساهای مدرنیست متفاوتی در سراسر دنیا بازدید کرده است. او در این مجموعه سعی کرده است نحوه واکنش این کلیساها به مدرنیته را درحالی که تاریخ مسیحیت را هم حفظ می‌کنند به صورت تصویری به نمایش بگذارد. پویریر می‌گوید: پیدا کردن تعادل کار سختی است زیرا کلیسا ” باید در عین اینکه مدام دستخوش تغییر می‌شود، طبق سنت‌ها باقی بماند.”

 

مطالعه بیشتر: مردم، زیر زمین و معما در آثار مارک راسکو

 

برای دستیابی به چنین چیزی کلیسای مدرن این ایده قدیمی را که یک عبادتگاه باید به چه شکلی باشد را با روش‌های جدید معماری ترکیب می‌کند. این سبک معماری از نور و فضاهای مینیمالیستی گرفته تا ساختمان‌های عظیم‌الجثه دیده می‌شود.

 

با وجود چنین تفاوت‌های چشمگیری، درک اینکه چه چیزی این ساختمان‌های به ظاهر یک شکل را به همدیگر مرتبط کرده است، کار سختی است. با این‌حال برای پویریر، ظاهر این ساختمان‌ها اهمیت زیادی ندارد و بیشتر به احساسی که به او می‌دهند اهمیت می‌دهد. مفهومی که نقش ایمان در مذهب را منعکس می‌کند. پویریر توضیح می‌دهد: “با توجه به تفاوت‌های بالایی که در سبک این ساختمان‌ها وجود دارد، کشف رابطه بین این کلیساها توسط چشم کار سختی است، اما تک تک این ساختمان‌ها احساس خاصی را در ما زنده می‌کنند. احساس تعلق داشتن. اعتقاد داشتن به اینکه چیزی بزرگتر از ما وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر