موضوعات مهم

پاول کلی – جادوی ماهی نقاشی هفته

پاول کلی – جادوی ماهی

وقتی بچه بودم، پدر و مادرم یک پوستر خریدند که دو شتر کوچک و یک الاغ را نشان می‌داد که در میان مربع‌های انتزاعی گم شده بودند. این نقاشی مربوط به پاول کلی بود. این شترها باعث شدند علاقه من به دنیای جادویی موجودات عجیب پاول کلی آغاز شود.

 

جادوی ماهی

 پاول کلی، جادوی ماهی، ۱۹۲۵

 

پاول کلی در یک خانواده موسیقیدان در ۱۸ دسامبر ۱۸۷۹ در یکی از شهرهای کوچک سوئیس که در نزدیکی برن قرار داشت متولد شد. مناظر کوه آلپ و سنت‌های موسیقیایی تاثیر زیادی روی آثار آینده این هنرمند داشتند. در ابتدا وی قرار بود موسیقیدان شود اما درنهایت تصمیم گرفت در زمینه هنرهای تجسمی کار خودش را ادامه دهد. او در سن ۲۱ سالگی به مونیخ، آلمان رفت تا در آکادمی هنرهای زیبای آن‌جا تحصیل کند.

 

جالب اینکه در اولین سال‌های حرفه‌ای خودش، پاول کلی به شدت روی طراحی تمرکز داشت و خیلی کم از رنگ در آثار خودش استفاده می‌کرد. او تا سال ۱۹۱۱ و پیوستن به تیم در بلو رایتر (Der Blaue Reiter) که توسط فرانز مارک و واسیلی کاندیسکی تاسیس شده بود، موفقیت چندانی به دست نیاورد. این انجمن هنرمندان اکسپرسیونیست درنهایت موفق شد کلی را با تئوری رنگ آشنا کند. علاوه بر این، یک سفر به پاریس او را با کوبیسم و موج‌های اولیه هنر انتزاعی آشنا کرد و کلی را تحت تاثیر استفاده رابرت دلانی از رنگ قرار داد.

 

پاول کلی

پاول کلی، دو شتر و یک الاغ، ۱۹۱۹

 

تمام این تجربیات سکوی پرتابی شد برای پیشرفت غیرمنتظره‌ی او که در طول یک سفر به تونس اتفاق افتاد. او دراین باره نوشته است: “رنگ‌ها من را به کنترل خودشان درآورده‌اند؛ دیگر لازم نیست که رنگ‌ها را دنبال کنم، چون که می‌دانم برای همیشه با من هستند…من و رنگ‌ها یک موجودیت کل هستیم. من یک نقاشم.”

 

پس از بازگشت به خانه، سبک او مسیر کاملا جدیدی را به خود گرفت. او به ترکیب تکنیک‌های مختلف روی آورد – وی تجربیات گرافیکی خودش را با پالت جدیدی از رنگ‌های روشن ترکیب کرد که باعث شد نقاشی‌های او کاملا انتزاعی باشند. بدین شکل سبک خاص کلی پدید آمد و او را به سمت یک دوران حرفه‌ای فوق‌العاده حرکت داد. پاول کلی از ژانویه ۱۹۲۱ تا آپریل ۱۹۳۱ در باهاوس تدریس می‌کرد و درنهایت هنگامی که آثار وی توسط نازی‌ها منحط خوانده شدند مجبور شد دوباره به سوئیس بازگردد.

 

نقاشی های پاول کلی

پاول کلی، جادوی ماهی، ۱۹۲۵

 

طبق چیزی که در وبسایت موزه هنرهای فیلادلفیا عنوان شده است، در جادوی ماهی پاول کلی یک قلمروی جادویی ساخته است که در آن موجودات آبی، آسمانی و زمینی را درهم آمیخته است. یک صفحه مشکی روی یک لایه رنگی زیرین قرار گفته است که هنرمند توانسته است با خراشیدن و کنده‌کاری روی رنگ مشکی آن‌ها را پدید آورد.

 

چیزی که برای من در هنر مهم است عبارت است از: تخیلات قوی، طنز خشک، کمی دید کودکانه، تکنیک‌های ترکیبی، رنگ‌های نئونی و کمی رمز و راز. جادوی ماهی پاول کلی تمام این موضوعات را درخود دارد.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر