موضوعات مهم

دریاچه قو در قاب عکس پشت صحنه مشهورترین اجرای باله

دریاچه قو در قاب عکس

مجله جامع هنری نوریاتو: دریاچه قو اثر چایکوفسکی یکی از مشهورترین و پر اجراترین باله کلاسیک در سراسر دنیا است. این نمایش برای اولین بار در سال ۱۸۷۷ در تالار بالشو شهر مسکو زیر نظر اولین مدیر هنری باله ملی چک واکلا ریسینگر اجرا شد. او رقص اولیه را طراحی کرد.

 

در سال ۱۸۹۵، ماریوس پتیپا و لِو ایوانوف این رقص را برای اجرای خودشان در سن پترزبورگ روسیه دوباره طراحی کردند و ورژن آن‌ها تبدیل به مشهورترین نسخه‌ی دریاچه قو چایکوفسکی شد.

 

باله جدید ملی چک براساس نسخه‌ای است که توسط طراح رقص و بنیانگذار باله اشتوتگارت آلمان، جان کرنکو اجرا شده است. باله ملی چک اولین کمپانی بزرگی است که توانسته است بیرون از آلمان تایید صحنه بگیرد. تئاتر ملی چک ۱۲ اقتباس مختلف از دریاچه قو را روی صحنه برده است و ورژن کرانکو سیزدهمین نسخه آن است.

 

این باله یک داستان عاشقانه است که افسانه‌های کودکانه، داستان‌های جادوئی، تراژدی و داستان‌های عشقی را در چهار اجرا تلفیق می‌کند. داستان این باله درمورد شاهزاده زیگفرید و یک “ملکه قو” به نام اودت (قوی سفید) است که شاهزاده به همراه اودیل (قوی سیاه) به او خیانت می‌کند. زیگفرید نیز با جان خودش بهای این خیانت را می‌دهد.

 

در تمامی نسخه‌های دریاچه قو، نقش اودت و اودیل را یک رقاص اجرا می‌کند. باله ملی چک بزرگترین کمپانی رقص در جمهوری چک است و در سال ۱۸۸۳ با ۸۱ رقاص از ۱۴ کشور مختلف تشکیل شد. درحال حاضر نیز مدیر هنری این کمپانی، فیلیپ بارانکیویشز است.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر