موضوعات مهم

فیلم: عکاسی خیابانی در گذر زمان

فیلم: عکاسی خیابانی در گذر زمان

رسانه جامع هنری نوریاتو: یکی از کاربران یوتیوب به نام گای جونز یک ویدئو ۲۰ دقیقه‌ای ساخته است که تمام تاریخ عکاسی خیابانی را نشان می‌دهد. تعداد عکس‌های استفاده شده در این ویدئو بالغ بر ۱۸۲ عکس است که بین سال‌های ۱۸۳۸ تا ۲۰۱۹ گرفته شده‌اند و گای جونز هم از هر سال یک عکس را برای این ویدئو انتخاب کرده است.

 

این ویدئو از سال ۱۸۳۸ یعنی زمانی که لوئی داگر عکس مشهور خودش را از بلوار معبد گرفت آغاز می‌شود. این عکس اولین عکس دنیا بود که در آن یک انسان هم حضور داشت. گای جونز برای هر عکس از موسیقی آن زمان استفاده کرده است و نشان می‌دهد که دنیا چطور از تصاویر سیاه و سفید کالسکه در قرن ۱۹ به عکس‌های رنگی از ماشین‌ها در قرن ۲۰ میلادی رسید.

 

همانطور که اطلاع دارید، عکاسی خیابانی به عنوان بدنه هنر عکاسی، صحنه‌هایی از زندگی روزمره مردم را سوژه اصلی خود قرار می‌دهد. خیابان‌ها، پارک‌ها، مساجد، محل‌های خرید و مراکزی که مردم گرد هم می‌آیند، محل اصلی تهیه عکس‌های خیابانی است. هر چند این عکاسی شاخه‌ای از عکاسی مستند به شمار می‌آید اما از بعضی لحاظ با هم متفاوت هستند از جمله اینکه هدف اصلی عکاسی خیابانی به تصویر کشیدن مردم است و نه پوشش یک اتفاق. در واقع این شاخه از عکاسی آیینه‌ای است در برابر مردم که گاهی نیز با شوخ طبعی یا لحنی طعنه‌آمیز پیام‌های سیاسی یا اجتماعی را منتقل می‌کند که در چنین شرایطی به عکاسی مستند نزدیک می‌شود. سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۰ نقطه اوج و شکوفایی عکاسی خیابانی است.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر