موضوعات مهم

در مورد دیدن مسترکلاس مارک کوهن – قسمت دوازدهم

در مورد دیدن

ترجمه اختصاصی نوریاتو: اریک کیم در یک مجموعه مقاله درس‌هایی که از عکاس‌های مختلف آموخته است را شرح داده که شما می‌توانید ترجمه آن‌ها را در مسترکلاس‌های نوریاتو مشاهده فرمائید. در آخرین مقاله‌ای که تیم تحریریه نوریاتو ترجمه کرده است، درس‌هایی که اریک کیم از مارک کوهن آموخته است را برای شما آماده کرده‌ایم.

 

قسمت قبل: پیشرفت در سبک عکاسی

 

به نظر من مارک کوهن یکی از بزرگترین عکاس‌های خیابانی دنیا است که به اندازه عکاس‌های هم عصر خودش مشهور نشده است. احتمالا ویدئوهای او را در یوتیوب دیده‌اید که با کمک یک فلش و بدون استفاده از منظره‌یاب در حال عکاسی است. باید اقرار کنم که حتی برای من نیز این روش عکاسی کمی عجیب است ولی او به این دلیل این کار را می‌کند که هنر خلق کند. به نظر او هدف وسیله را توجیه می‌کند.

 

تصاویر او روی نحوه عکاسی من هم تاثیر گذاشته‌اند و اینکه او برای ۳۰ سال متوالی فقط در یک شهر کوچک عکاسی کرده است خیلی الهام بخش است. در این مجموعه مقالات قصد دارم چند درسی که به شخصه از او گرفته‌ام را برای شما هم بیان کنم.

 

قسمت دوازدهم – در مورد دیدن

 

در عکاسی خیابانی چشم‌ها و پاهای شما، دو موضوع مهم هستند. مخصوصا چشم‌ها، در صورتی که می‌خواهید عکس‌های خوبی بگیرید، باید خوب ببینید.

 

مارک کوهن درمورد اهمیت دیدن در عکاسی خیابانی اینطور توضیح می‌دهد:

 

“قبل از اینکه دوربین خودتان را در دست بگیرید، باید چیزی ببینید. خیلی از اوقات من هنگام رانندگی چیزهایی را می‌بینم و خب در واقع من خیلی از مواقع تصویر را از دست می‌دهم. اما وقتی که در حال قدم زدن در خیابان هستم، اگر چیزی دنبالش می‌روم. دوربینم را برمی‌دارم، فلاش آن را بیرون می‌آورم و به سمت سوژه حرکت می‌کنم. من یک بار یک دختر کوچک را هنگام رانندگی دیدم که جوراب سفید به پا داشت و به همراه مادرش درحال پیاده روی بود. من ماشین را متوقف کردم و دنبال آن‌ها راه افتادم تا موفق شوم یک عکس با فلاش از پای او و جورابش بگیرم. در پس زمینه نیز یک تصویر سیاه و سفید وجود دارد. در واقع در این عکس دولایه وجود دارد.”

 

نکته کلیدی

به نظر من دیدن در عکاسی و اینکه همیشه دنبال سوژه باشید خیلی مهم است. پس از این همه سال عکاسی من یک جعبه سیاه دارم که دنیای من را تشکیل می‌دهد. من تقریبا همه چیز را به عنوان یک عکس بالقوه می‌بینم داشتن چنین قابی در ذهنم، شکلی که من دنیا را می‌دیدن تغییر داده است، اما دید بهتری به من داده است که برای ساخت تصاویر به من کمک می‌کند.

 

به همین خاطر اول از همه، من به همه توصیه می‌کنم دوربین خودشان را همراه داشته باشند. پس از این همیشه به دنبال عکس‌های بالقوه بگردید. اگر هم عکس بالقوه خوبی دیدید، شک نکنید، آن را دنبال کنید و از عکس بگیرید. بهتر از این است که از اینکه عکس نگرفته‌اید حسرت بخورید.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها