موضوعات مهم

پرتره‌ای از یک جامعه غیرمتعارف در اوکراین اوسلیاتا

پرتره‌ای از یک جامعه غیرمتعارف در اوکراین

ترجمه اختصاصی نوریاتو: پانزده سال قبل، گروهی از مردان و زنان خانه‌ای را در خیابان ایوانا فرانکا شهر وینیکی اوکراین ساختند. این خانه برای کمک به افراد بی‌خانمان و افرادی که تجربه سوء مصرف مواد داشتند ساخته شده بود. در این خانه اتاق‌هایی برای خوابیدن، غذا خوردن، استحمام و کار وجود دارد. این جامعه خودش را با اسم اوسلیا معرفی می‌کند که به معنی خانه می‌باشد. همچنین اهالی این خانه هم خودشان را به اسم اوسلیاتا معرفی می‌کنند.

 

در حال حاضر حدود ۲۰ مرد، سه زن و دو کودک (یکی از آن‌ها همینجا متولد شده است) در خانه اوسلیا زندگی می‌کنند. آن‌ها با یکدیگر زندگی می‌کنند، اتاق مشترک دارند و با هم صبحانه، ناهار و شام می‌خورند. آن‌ها اجازه رابطه داشتن با یکدیگر و یا مشروب خوردن ندارند. اهالی خانه اوسلیا کار می‌کنند و یک برنامه روزانه دارند. همچنین اهالی این خانه هر روز دوشنبه صبح با یکدیگر جلسه دارند. جامعه اوسلیاتا اکثر کارها را خودشان انجام می‌دهند.

 

مطالعه بیشتر: سورئالیسم در کشوری که سورئالیسم وجود نداشت

 

یک عکاس به اسم رابین آلیشیا کلمنز و یک نویسنده به نام لیزا ویدا طی مدت دو سال، چندین بار از خانه اوسلیا بازدید کرده‌اند تا یک پروژه عکس مستند درمورد اوسلیاتا بسازند. آن‌ها داخل خانه اوسلیا خوابیدند، در آشپزخانه و فروشگاه دست دوم فروشی کار کردند، بخشی از یک فشن شو بودند، کامیون‌های لباس‌های جمع‌آوری شده را خالی کردند و با اهالی خانه صبحانه، ناهار و شام خوردند. همچنین آن‌ها یک روزنامه درمورد خانه اوسلیا چاپ و منتشر کردند و این داستان را در اوکران و هلند به نمایش گذاشتند. تمام نقل قول هایی که در زیرنویس عکس‌ها مشاهده می‌کند، بخشی از مصاحبه با اهالی خانه اوسلیا می‌باشد.

 

اوسلیا بخشی از شبکه بین‌المللی امائوس است. این شبکه یک جنبش مبتنی بر همبستگی است که براساس چندین جامعه اقامتی و فروشگاه دست دوم فروشی در سراسر دنیا تشکیل شده است.

 

اوسلیا

“همه یک چیز خاص به اوسلیا می‌آورند. هرکدام از اهالی برای اوسلیا مهم هستند. اینجا یک خانواده بزرگ است که اهالی آن یکدیگر را دوست دارند و از هم مراقبت می‌کنند. اعضای این خانواده با هم زندگی می‌کنند و به همدیگر کمک کنند در سختی‌های زندگی مشکلی نداشته باشند.”

 

پروژه اوسلیا

“برخی افراد نمی‌توانند با مردم خیابان کنار بیایند. آن‌ها می‌ترسند و فکر می‌کنند ممکن است مریض شوند. توضیح دادن برخی موضوعات به مردم کار سختی است. برخی اوقات دیدن مردم همانطور که هستند، خیلی سخت است. “

 

زندگی افراد بی خانمان

از پروژه، اوسلیاتا، وینیکی، اوکراین

 

مطالعه بیشتر: ۹ تکنیک برای عکاسی در شب

 

افراد بی خانمان

“زندگی از موضوعات کوچکی ساخته شده است. موضوعاتی مانند غذا خوردن، دوش گرفتن و… اما اینکه بخواهید زندگی خودتان را تغییر دهید کار خیلی سختی است.”

 

بی خانمان ها

از پروژه، اوسلیاتا، وینیکی، اوکراین

 

خانه اوسلیا

از پروژه، اوسلیاتا، وینیکی، اوکراین

 

خانه اوسلیاتا

“اینجا در خانه اوسلیا، هیچکس از شما نمی‌پرسد قبلا چه کاری انجام داده‌اید. مهم شما چه کسی بوده‌اید. اگر از قوانین پیروی کنید، اگر انسان خوبی باشید، اگر مایل به کار کردن باشید و بخواهید درجامعه بمانید، جای شما همینجاست.”

 

مطالعه بیشتر: گرتی سایمون؛ برلین تا لندن

 

اوسلیاتا

“عشق موضوع مهمی است و یک قابلیت خاص دارد؛ آن هم اینکه دوبرابر می‌شود. اما در این مکان به صورت خاصی دوبرابر می‌شود.”

 

بی خانمان های اوکراین

از پروژه، اوسلیاتا، وینیکی، اوکراین

 

اوکراین

از پروژه، اوسلیاتا، وینیکی، اوکراین

 

زندگی در اوکراین

“من می‌توانم با همه چیزهایی که اینجا دارم، ثروتمندترین انسان دنیا باشم.”

 

اقامت اوکراین

“اوسلیا جامعه‌ای است که برای تغییر زندگی ساخته شده است، نه برای برگشتن به گذشته.”

 

اوسلیا اوکراین

از پروژه، اوسلیاتا، وینیکی، اوکراین

 

 

اوکراین

“خانه اوسلیا نمونه‌ای است از اینکه هر انسان باید مسئول مراقبت از بقیه باشد. اینجا نمونه‌ای از این است که هیچ انسان، موجود و یا حیوان ناخواسته‌ای وجود ندارد. ما باید در این دنیا به همه توجه کنیم.”

 

خانه اوسلیا

عکس ۱۶: از پروژه، اوسلیاتا، وینیکی، اوکراین

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها