موضوعات مهم

نمایش «خانه خدا» در خانه سینما

نمایش «خانه خدا» در خانه سینما

نوریاتو: نشست نقد و بررسی فیلم «خانه خدا» به همراه نمایش نسخه ترمیم‌شده این فیلم در کانون فیلم خانه سینما با حضور محمد تهامی‌نژاد، رضا درستکار و ناصر صفاریان برگزار می‌شود.

 

به گزارش نوریاتو، بنابر اعلام فیلم‌خانه ملی ایران، نگاتیوی از «خانه خدا» موجود نیست و ترمیم و تصحیح آن پس از بازبینی و بررسی کیفی دو نسخه پزتیو (یکی با حاشیه صوتی اپتیک و دیگری مگنت) و یک نسخه اینترمدیا انجام شده و نسخه آماده، کیفیت خوبی دارد.

 

«خانه خدا» نمایشی‌ست از مراحل مختلف مراسم حج، از ورود زائران هر نژاد و کشور و در سنین مختلف، تا انجام مناسک حج و بازگشت مسلمانان به کشورهای‌شان. این فیلم که در سال ۱۳۴۵ تولید شده از معدود مستندهای سینمای ایران است که به نمایش عمومی درآمده، این فیلم که آذر سال ۴۵ در سینماهای تهران، شیراز، تبریز، آبادان، مشهد و همدان اکران شد، به فروش خوبی دست یافت و حتی جمعیت زیادی از قشر مخالف سینما در آن سال‌ها را هم به سالن‌ها کشاند.

 

براساس عنوان‌بندی فیلم، نامی به عنوان کارگردان ثبت نشده؛ اما در اغلب منابع اابوالقاسم رضایی به عنوان کارگردان معرفی شده است. جلال مقدم مشاور کار بوده و از ابراهیم گلستان هم به عنوان تدوین‌گر یاد می‌شود. احمد شیرازی، نعمت حقیقی، محمود ایثاری و عباس دستمالچی، فیلم‌برداران فیلم هستند و اسدالله پیمان و محمود سعادت گویندگی را به عهده داشته‌اند.

 

فیلم «خانه خدا» روز یکشنبه، ۱۲ خرداد در محل خانه سینما، واقع در خیابان بهار، خیابان سمنان، شماره ۲۹ نمایش داده خواهد شد و ورود برای عموم آزاد است.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها