موضوعات مهم

ایجاد زمینه‌های حمایتی برای جامعه عکاسی معرفی 370 عکاس برای بیمه در 3 سال

ایجاد زمینه‌های حمایتی برای جامعه عکاسی

عضو هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران اذعان داشت: این انجمن تمام جامعه عکاسی ایران را تحت نظر دارد نه فقط اعضای انجمن. این انجمن به هیچ گرایش یا نگاه خاصی محدود نیست.

 

به گزارش نوریاتو به نقل از هنرآنلاین، حسن غفاری؛ عضو هیات مدیره انجمن عکاسان ایران گفت: نگاه هیات مدیره انجمن عکاسان ایران به جامعه عکاسی است نه فقط اعضای انجمن. انجمن عکاسان ایران به هیچ گرایش یا نگاه خاصی محدود نیست بلکه دربرگیرنده همه ژانرهای عکاسی است و همه فعالان و فعالیت‌های مربوط به عکاسی مانند عکاسان، ناشران، استادان و مدرسان، پژوهشگران و … را در نظر دارد.

 

غفاری با تاکید بر نگاه فراگیر انجمن به جامعه عکاسی افزود: رویکرد انجمن به جامعه عکاسی هم نشینی و همراهی است. البته ضرورت دارد که اطلاع رسانی درباره فعالیت ها و برنامه های انجمن تقویت شود، چون فعالیت‌های متعددی در حوزه‌های مختلف در انجمن انجام شده است و ضرورت دارد جامعه عکاسی از آنها اطلاع داشته باشد.

 

غفاری درباره تشکیل انجمن عکاسان ایران گفت: فکر تشکیل انجمن عکاسان ایران به سال های دور و قبل از انقلاب اسلامی برمی گردد، اما این طرح بعد از انقلاب اسلامی از طرف استادان دانشگاه و عکاسان دنبال شد و گروهی با رای عکاسان به عنوان هیات موسس انجمن انتخاب شدند. در واقع انجمن عکاسان ایران از ابتدا توسط خود جامعه عکاسی دنبال و تشکیل شد. هیات موسس مقرراتی را تدوین کردند که بر اساس آن انجمن شکل بگیرد اما به خاطر اینکه می بایست اساسنامه بر اساس قواعد وزارت کشور و مطابق اساسنامه تیپ باشد، اساسنامه انجمن نوشته شد. یکی از مسایلی که در زمان تشکیل انجمن وجود داشت تعریف عکاسی بود. هیات موسس تعریفی از عکاسی را که فراتر از آن که در عکاسخانه های شهر دیده می شود، ارائه کرد و بعد از تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت کشور ارائه شد. هیات موسس برای دریافت مجوز و برگزاری نخستین مجمع عمومی انجمن بسیار تلاش کرد و در این مسیر برای بعضی از اعضا مسایلی پیش آمد.

 

مدیر کمیته رفاهی انجمن درباره وظایف و فعالیت های این کمیته انجمن افزود: پس از برگزاری جلسات متعدد در هیات مدیره انجمن کمیته های متعددی تشکیل شد که یکی از آنها کمیته رفاهی است که به منظور ایجاد زمینه های حمایت مادی و معنوی اعضای انجمن در جامعه شکل گرفت. کمیته رفاهی انجمن عکاسان ایران برای مسایل صنفی، رفاهی و تفریحی اعضای انجمن و عکاسان تلاش می کند. همچنین سعی می کند از برخی پروژه های ملی عکاسی که می تواند حرکتی موثر و روشن برای تاریخ و فرهنگ ما باشد، حمایت کند. ساماندهی بیمه درمانی و بیمه تکمیلی اعضا از فعالیت های کمیته رفاهی انجمن است. عکاسان برای اینکه از خدمات بیمه عمومی و درمانی و بیمه تکمیلی استفاده کنند باید عضو صندوق اعتباری هنر شوند و صندوق درگاهی است که همه هنرمندان به آن مربوط می شوند. قبلا مثلا عکاسان انجمن عکاسان سینمای ایران از طریق خانه سینما و اعضای انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران از طریق معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای عضویت در صندوق و استفاده از خدمات بیمه اقدام می کردند اما جلساتی با مدیران صندوق برگزار شد تا انجمن عکاسان ایران به عنوان تشکلی که جامعه عکاسی را می شناسد ورودی درگاهی را برای عکاسان به صندوق داشته باشد و عکاسان بعد از عضویت از برخی خدمات عمومی که در دولت تعریف می شود استفاده کنند و این شرایط برای انجمن عای عکاسی تخصصی که ثبت شده اند نیز فراهم شده است. از سال ۱۳۹۴ تاکنون ۳۷۰ عکاس از سوی انجمن برای بیمه به صندوق اعتباری هنر معرفی شده اند. همچنین در مواردی برای عکاسان پیشکسوت که فاقد بیمه هستند تلاش کردیم و خدماتی را دریافت کردیم. بررسی و معرفی عکاسان برای فعالیت های ایرانشناسی و نمایشگاه عکس به رایزنی فرهنگی سفارتخانه ها، بررسی و تعیین نحوه حمایت اجرای پروژهای ملی عکاسی، بررسی و تعیین نحوه بر گزاری برنامه های محتلف برای عکاسان از جمله برنامه ها و فعالیت های کمیته رفاهی انجمن است.

 

برای دریافت درجه هنری عکاسان پیشکسوت با معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای ارزشیابی هنرمندان تعامل می کنیم و تلاش می کنیم عکاسان پیشکسوت از خدمات موسسه هنرمندان پیشکسوت برخوردار شوند.

 

غفاری در پایان گفت: انجمن عکاسان ایران برای ایجاد زمینه های حمایت های مادی و معنوی از جامعه عکاسی تلاش کرده است اما با توجه به نیازها و مسایل و مشکلات همه اهداف مورد نظر برای جامعه عکاسی محقق نشده است. انجمن عکاسان ایران بودجه ندارد و با توجه به شرایط جامعه و مسایل اقتصادی که موجب شده است خدمات دولتی نیز کمرنگ شود، انجمن نیز با دشورای هایی مواجه است.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها