موضوعات مهم

سه استراتژی برای بهبود دید خلاقانه شما

سه استراتژی برای بهبود دید خلاقانه شما

چند دقیقه وقت بگذارید و به چند عدد از عکس‌های خودتان که خیلی آن‌ها را دوست نگاهی بیاندازید. از خودتان بپرسید چه میزان از موفقیت این عکس‌ها به خاطر تجهیزاتی است که استفاده کرده‌اید و چقدر از این موفقیت به دید خلاقانه شما بستگی دارد.

جواب صادقانه با این سوال باید اینگونه باشد: خیلی کم

هر عکاسی حداقل یک عکس دارد که به نظر خودش عکس موفقی است و از آنجایی که عکاس‌ها می‌توانند تجهیزات مختلفی انتخاب کنند (از دوربین‌های ۳۵ میلیمتر با فوکوس دستی تا دوربین‌های دیجیتالی مدیوم فرمت ۱۰۰ مگاپیکسل) نباید موفقیت یک عکس را به دوربین آن نسبت داد.

دلیل اینکه عکاس‌ها عکس‌های خیلی خوبی می‌گیرند عموما به خاطر نحوه دیدن دنیای اطرافشان است. این توانایی دید خلاقانه ربطی به دوربین ندارد و هرکسی می‌تواند برای بهبود دید خلاقانه خودش آموزش ببیند.

در این مقاله نیز ما سه نکته آورده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دنیای اطراف خودتان را خلاقانه‌تر ببینید.

همه چیز به طرز تفکر شما بستگی دارد.

یک جمله معروف وجود دارد که می‌گوید:”ما دنیای اطراف را آنگونه که هستیم می‌بینیم نه آنگونه که هست.”

سعی نکنید عکس‌هایی بگیرید که رضایت همه را به دست بیاورید بلکه فقط باید رضایت خودتان را جلب کنید. هیچ روش درست و یا غلطی برای دیدن دنیای اطراف خودتان وجود ندارد. شما باید احساس و فلسفه خودتان را به هرچیزی که از آن عکاسی می‌کنید القا کنید.

خلاقیت در عکاسی

اگر از چندین عکاس بخواهید از یک سوژه عکاسی کنند مشاهده می‌کنید تمام آن‌ها یک روش خاص برای دیدن سوژه دارند و این موضوع را می‌توانید در عکس‌هایی که می‌گیرند ببینید.

با اینکه شما به عنوان یک هنرمند باید همیشه سعی کنید دید خلاقانه خودتانرا گسترش و پالایش کنید اما در قدم اول مهم است که دید خودتان را بپذیرید.

یک بیننده خوب باشید

فقط به چیزی نگاه نکنید، عکس بگیرید و به سراغ چیز بعدی بروید. با وقت گذاشتن برای مشاهده سوژه مطالعه جزئیات آن و رابطه‌اش با اطراف شما به خودتان یاد می‌دهید تمام پتانسیل سوژه را ببینید.

به همین خاطر شما به خودتان این امکان را می‌دهید که روش‌های بیشتری برای عکاسی از سوژه داشته باشید. دیدن و روش‌های عکاسی از یک سوژه دو موضوع کاملا نزدیک به هم هستند.

نور را دنبال کنید

نور همه چیز را عوض می‌کند. نور مناسب می‌تواند یک سوژه کسل‌کننده را به یک چیز فوق‌العاده تبدیل کند و جزئیات مبهم سوژه را مشخص کند. خود نور در طول روز تغییر می‌کند و خصوصیات متفاوتی به خودش می‌گیرد. از همین روی نور می‌تواند هرچیزی که به آن می‌تابد را با یک جذابیت منحصر به فرد نشان دهد.

چطور عکاس خلاقی باشیم

حتی مواقعی که دوربین هم ندارید می‌توانید به مطالعه نور بپردازید، ببینید نور چطور کار می‌کند، چه چیزهایی روی نور تاثیر می‌گذارد و خصوصیات نور چه تاثیری روی سوژه‌های مختلف دارد.

پس از اینکه بتوانید قدرت دگرگون کننده نور را ببینید می‌توانید از هرچیزی عکاسی کنید و باعث شوید خوب به نظر برسد.

جمع بندی

بدون شک چیزهای زیادی هست که می‌تواند به شما کمک کند بهتر ببینید، اما نکاتی که در اینجا ذکر شد می‌تواند نقطه شروع خوبی برای شما باشد. البته مواظب باشید درحالی که از این مفاهیم استفاده می‌کنید و روش دیدن اختصاصی خودتان را می‌شناسید در تله زیاد فکر کردن نیافتید.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر