موضوعات مهم

«خدای من این یه نمایشنامه دیگه‌ست» در ایرانشهر تئاتر سوژه می‌شود

«خدای من این یه نمایشنامه دیگه‌ست» در ایرانشهر

مسعود دلخواه قصد دارد شهریورماه نمایش «خدای من این یه نمایشنامه دیگه‌ست» را به جای نمایش «مرشد و مارگاریتا»، در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه ببرد.

 

مسعود دلخواه بازیگر و کارگردان تئاتر که سال گذشته نمایش «شاه لیر» را در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه برد، درباره فعالیت جدید خود در عرصه کارگردانی تئاتر به خبرنگار مهر گفت: پیش از این قصد داشتم نمایش «مرشد و مارگاریتا» را در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه ببرم ولی از آنجایی که این نمایش کاری حجیم با حدود ۳۰ بازیگر است و نمی‌توان آن را همزمان به صورت ۲ اجرایی و با اثری دیگری روی صحنه برد، از اجرای «مرشد و مارگاریتا» منصرف شدم.

 

وی درباره اثر جایگزین مدنظر برای اجرا در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر، توضیح داد: قصد دارم نمایش «خدای من این یه نمایشنامه دیگه‌ست» نوشته ریچ اورلاف را که اثری طنز است، شهریور سال جاری در سالن سمندریان روی صحنه ببرم. ریچ اورلاف یکی از نمایشنامه‌نویسان موفق آمریکا است که آثارش در سال‌های اخیر مدام در نیویورک و شهرهای بزرگ آمریکا اجرا شده است. رویکرد اورلاف به نمایشنامه‌نویسی، خیلی مدرن و نو است و حدود ۷۰ نمایشنامه کوتاه و ۱۴ نمایشنامه بلند دارد که تمامی آثار بلندش برنده جایزه شده‌اند.

 

دلخواه در ادامه سخنان خود اظهار کرد: این برای اولین بار است که اورلاف به‌صورت جدی به تئاتر ایران معرفی می‌شود. من این نمایشنامه را از مجموعه «هیچ چیز جدی نیست» شامل ۷ نمایشنامه طنز اورلاف که توسط عبدالمحمد دلخواه ترجمه شده، انتخاب کردم. البته من ۴ نمایشنامه اورلاف را دراماتورژی کردم و در قالب نمایش «خدای من این یه نمایشنامه دیگه‌ست» به صحنه می‌برم.

 

این کارگردان تئاتر درباره موضوع نمایش «خدای من این یه نمایشنامه دیگه‌ست»، گفت: این اثر در رابطه با یک گروه تئاتری است که قصد دارند آثار کلاسیک را به صورت مدرن و حتی پست مدرن اجرا کنند. اورلاف منتقد سیاست‌های آمریکا و مخالف نظام سرمایه‌داری آمریکا است ولی در این اثر به مسائل تئاتری‌ها می‌پردازد.

 

دلخواه در پایان سخنان خود درباره تعداد بازیگران نمایش «خدای من این یه نمایشنامه دیگه‌ست» افزود: در این نمایش ۶ بازیگر مرد و ۴ بازیگر زن به ایفای نقش می‌پردازند که تا کنون حضور رحیم نوروزی، نگار عابدی، ناصر آشوری، پریسا رضایی، حمیدرضا هدایتی، بیژن زرین و سجاد بابایی به عنوان بازیگر نمایش، قطعی شده است.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر